بشار اسد: از عملیات هوایی آمریکا در سوریه مطلع می‌شویم

Image caption اسد: جنگ بدون تلفات وجود ندارد

رئیس جمهوری سوریه وجود ارتباط غیرمستقیم بین آمریکا و کشورش را تایید و کشتار غیرنظامیان توسط ارتش این کشور را تکذیب کرده است.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در مصاحبه اختصاصی با جرمی بوئن، خبرنگار بی‌بی‌سی، گفته است که از زمان آغاز حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا علیه مواضع نیروهای دولت اسلامی - داعش - در سوریه، ارتش سوریه از این حملات اطلاع داشته است.

در این مصاحبه، از آقای اسد سئوال شد که با توجه به حملات هوایی ائتلاف به مناطقی در داخل خاک سوریه، آیا آمریکایی‌ها با دولت سوریه "صحبت می کنند؟" رئیس جمهوری سوریه به این سئوال پاسخ منفی داد و گفت که "آمریکا با کسی صحبت نمی کند مگر اینکه طرف مقابل، عروسک خیمه شب بازی او باشد." اظهارات او ظاهرا اشاره به کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر کشورهای عرب مخالف حکومت سوریه است که بعضی از آنها در ائتلاف به رهبری آمریکا عضویت دارند.

خبرنگار بی‌بی‌سی یادآور شد که هواپیماهای آمریکایی همزمان با هواپیماهای ارتش سوریه در فضای این کشور به انجام عملیات مبادرت می‌کنند ولی از زمان آغاز حملات ائتلاف علیه داعش تا کنون، از وقوع درگیری بین دو طرف یا سرنگونی هواپیماهای آنها خبری نبوده است و در نتیجه، به نظر می‌رسد که نوعی تماس بین دو طرف وجود داشته است. وی سئوال کرد آیا آمریکا سوریه را از عملیات خود مثلا از طریق عراق آگاه می‌کند؟

بشار اسد گفت: "درست است، اما ارتباط مستقیم نبوده و ارتباط از طریق طرف ثالث صورت گرفته است." وی از "طرف ثالث" نام نبرد اما گفت که تعدادی از کشورها این نقش را برعهده داشته‌اند. وی در عین حال تصریح کرد که آمریکاییان برنامه عملیاتی خود را به اطلاع مقامات سوریه نمی‌رسانند و افزود آنچه که سوریه دریافت می‌کند "پیام‌های عمومی هستند و نه اطلاعات تاکتیکی."رئیس جمهوری سوریه گفت: "آنها [آمریکایی‌ها] چیزهایی به ما می‌گویند اما ما با آنها صحبت نمی‌کنیم."

Image caption اسد در مصاحبه با بی بی سی دریافت اطلاعات از آمریکا را تایید کرد

حمله هوایی نیروهای ائتلاف به مواضع داعش در سوریه بدون اجازه دولت بشار اسد صورت می‌گیرد و برخی حقوقدانان با توجه به اینکه سازمان ملل همچنان دولت به رهبری بشار اسد را رژیم قانونی سوریه می‌داند، در مورد مبنای این عملیات در حقوق بین‌الملل ابراز نگرانی کرده‌اند. رئیس جمهوری سوریه ضمن اظهار اینکه با عملیات علیه داعش مخالفت ندارد، آمریکا را متهم کرد که "به سادگی حقوق بین‌الملل را زیر پا می‌گذارد."

_______________________________________________________

واکنش خالد صالح، رییس بخش رسانه‌ای ائتلاف مخالفان سوریه در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی:

فکر می‌کنم این مصاحبه کسی را به تصویر می‌کشد که از واقعیت جدا شده یا این که دارد دروغ می‌گوید. او مسایلی را منکر شده که واقعیت دارد و همه آن را مشاهده کرده‌اند. اسد کاربرد بمب‌های بشکه‌ای را انکار کرد. هزاران ویدیو وجود دارد که پرتاب این بمب‌ها را نشان می‌دهد. تقریبا ۹۰۰۰ بمب بشکه‌ای علیه غیرنظامیان به کارگرفته شده. او در پاسخ دادن به سوال درباره ارتباطات آمریکایی‌ها با دولتش طفره رفت. چرا که ارتباطی وجود ندارد. آنها صرفا خبر می‌دهند که می خواهیم جایی را بمباران کنیم و از دولت سوریه می‌خواهد رادارهای ضدهوایش مزاحم نشوند. او سعی کرد این تصویر را از خود ارایه دهد که کنترل اوضاع را به دست دارد ولی واقعیت و آمار چیز دیگری را نشان می‌دهد.

_______________________________________________________

در حالیکه منابع خبری و مخالفان حکومت سوریه، نیروهای دولتی را متهم کرده‌اند که با حمله به غیرنظامیان، دهها هزار نفر را کشته و زخمی کرده است، بشار اسد کاربرد اسلحه شیمیایی و استفاده از بمب‌های بشکه‌ای توسط ارتش این کشور را تکذیب کرده است. وی گفته است که "من در مورد ارتش اطلاع لازم را دارم. آنها گلوله، موشک و بمب به کار می‌برند اما هرگز نشنیده‌ام که ارتش از بشکه یا شاید قابلمه استفاده کرده باشد." وی اتهام حملات بدون هدف ارتش را رد کرد و گفت که "وقتی شما تیراندازی می‌کنید، به هدف مشخصی تیر می‌زنید، شما یک تروریست را هدف قرار می‌دهید تا از غیرنظامیان حفاظت کرده باشید."

وی در عین حال گفت که "جنگ بدون تلفات وجود ندارد."

خبرنگار بی‌بی‌سی می افزاید که خود او دو یا سه سال پیش شاهد آثار استفاده احتمالی از بمب‌های بشکه‌ای در شهر دوما واقع در ده کیلومتری دمشق بوده و افزوده است که پاسخ "طنزآمیز" بشار اسد می‌تواند نشانه بی اعتنایی او به کشتار مردم، یا تلاشی ناخوشایند برای طنزپردازی یا نشانه ای از آن باشد که رئیس جمهوری سوریه ارتباط خود را با تحولات در کشورش از دست داده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان حکومت سوریه ارتش را به کاربرد بمب بشکه‌ای در مناطق مسکونی متهم کرده‌اند

رئیس جمهوری سوریه تلاش آمریکا برای مجهز و مسلح کردن گروه‌‌های "میانه رو" مخالف حکومت سوریه برای جنگ علیه داعش را مردود دانست و چنین انتظاری را خیالپردازی توصیف کرد و گفت که تمامی مخالفان حکومت "تروریست" و وابسته به شبکه القاعده و دولت اسلامی هستند و در میان آنان، گروه معتدل وجود ندارد. وی این اتهام را رد کرد که نیروهای دولتی تمامی قوای خود را بر شکست گروه‌های میانه‌رو و سکولار متمرکز کرده‌اند تا مردم سوریه تنها با انتخاب بین حکومت فعلی و تسلط گروه‌هایی مانند داعش مواجه شوند و ناگزیر از حکومت حمایت کنند.

بشار اسد از اقدام ارتش در محاصره مناطق تحت تسلط مخالفان دفاع کرد و گفت که "در اکثر مناطقی که به دست شورشیان افتاده، غیرنظامیان فرار کرده و به مناطق تحت تسلط ما آمده‌اند." وی افزود: "در نتیجه، اکثر مناطقی که تحت محاصره و هدف حملات ماست، فقط پر از پیکارجویان است."

از بشار اسد سئوال شد با توجه به خصومت دولت عربستان سعودی با داعش، به چه دلیل حکومت سعودی را حامی این گروه معرفی می‌کند؟ رئیس جمهوری سوریه گفت که داعش و گروه‌های وابسته به شبکه القاعده دارای عقاید وهابی هستند که مورد حمایت خاندان سلطنتی سعودی است و دولت عربستان "قطعا" مسئول ظهور این گروه‌هاست.

در مورد مقابله عربستان با داعش، بشار اسد گفت که مقامات سعودی اینک احساس می‌کنند که این گروه به تهدیدی علیه موجودیت حکومت آنان تبدیل شده و در نتیجه در صدد برخورد با آن برآمده‌اند. رئیس جمهوری سوریه اظهار داشت که جامعه سعودی "به داعش و پذیرش چنین عقایدی گرایش بیشتری دارد."

مطالب مرتبط