روحانی درباره مذاکرات هسته‌ای: نوبت طرف مقابل است

حق نشر عکس TASNIM

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران می‌گوید که ایران گام‌های لازم را در مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی برداشته و "اکنون نوبت طرف مقابل است که فرصت را مغتنم بشمارد".

آقای روحانی امروز سه‌شنبه ۲۱ بهمن در دیدار با مشاور عالی امنیت ملی هندوستان در تهران گفت که در این مذاکرات "پیشرفت‌های خوبی حاصل شده، هر چند با توافق نهایی فاصله داریم".

رئیس جمهور ایران در حالی از برداشتن گام‌های لازم از طرف ایران سخن گفته که روز گذشته باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفت که کشورهای ۱+۵ توافقی را پیشنهاد کرده‌اند که ایران باید درباره آن تصمیم بگیرد.

آقای اوباما هم گفت اختلاف‌ها کم شده، اما هشدار داد که اگر ایران چارچوب اصولی پیشنهاد قدرت‌های جهانی و حداقل‌های مورد نظر آنها را نپذیرد، ادامه مذاکرات مفید نخواهد بود.

با وجود آن که هر دو طرف از کاهش اختلاف‌ها در مذاکرات خبر می‌دهند، به نظر می‌آید هر کدام دیگری را مسئول برداشتن گام بعدی می‌داند.

________________________________________________________________

مذاکرات از نگاه رهبران

رئیس جمهور ایران: در حال حاضر پیشرفت های خوبی حاصل شده، هر چند با توافق نهایی فاصله داریم. ایران گام های لازم را برداشته است و اکنون نوبت طرف مقابل است که فرصت را مغتنم بشمارد.
رئیس جمهور آمریکا: ایران قاعدتا باید بتواند پیشنهاد قدرت‌های جهانی را بپذیرد، اما معلوم نیست که چنین خواهد کرد یا نه... اگر ایران چارچوب اصولی پیشنهاد قدرتهای جهانی و حداقل‌های مورد نظر آنها را نپذیرد، تداوم مذاکرات مفید نخواهد بود.
رهبر ایران: همه‌ آنچه قرارداد بسته می‌شود بین مسئولین ما و طرف مقابل، باید روشن، واضح و غیر قابل تفسیر و تأویل باشد... البته باید به معنای واقعی کلمه تحریم از دست دشمن خارج بشود، تحریم برداشته بشود.

______________________________________________________________

اختلاف بر سر توافق سیاسی

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهور آمریکا می‌گوید توافق به اراده سیاسی نیاز داد

رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه گفت که موضوع توافق هسته‌ای با ایران دیگر فنی نیست، بلکه به اراده سیاسی بستگی دارد.

امروز سه‌شنبه علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفت که ایران مذاکرات سیاسی را مفید می‌داند "اما عده‌ای رفتار تاجرمآبانه در مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌کنند و به دنبال چانه‌زنی هستند".

او آمریکایی‌ها را متهم کرد که مذاکره را با "میدان تره‌بار" اشتباه گرفته‌اند در حالی که به گفته او "میدان مذاکره میدان استدلال است تا طرف مقابل را اغنا کنید."

موضوع توافق سیاسی پیش از ادامه مذاکرات برای توافق نهایی درباره جزییات فنی روز یکشنبه در اظهارات رهبر ایران هم مطرح شد.

او گفت با دو مرحله ای شدن توافق - آن طور که پیشتر دو طرف قبول کرده بودند -مخالف است و افزود "اگر توافق می‌کنند، جزئیات و کلیات را در یک جلسه واحد تمام بکنند و امضا بکنند".

مهلت تعیین‌شده برای رسیدن به توافق کلی یا سیاسی در مذاکرات هسته‌ای ایران، اواخر ماه مارس (اوایل فروردین آینده) تعیین شده است.

بر اساس متن توافق ماه نوامبر گذشته در ژنو، بعد از این مرحله "در صورت لزوم از بقیه زمان باقی‌مانده تا آخر ژوئن (۱۰ تیر ۱۳۹۴) برای نهایی کردن جزییات فنی و تهیه پیش‌نویس (نهایی) استفاده می‌شود".

مطالب مرتبط