تقاضای گروهی از فعالان مدنی ایران برای آزادی سعید رضوی‌فقیه

حق نشر عکس isna

تعدادی از فعالان مدنی و سیاسی ایران در نامه‌ای به مقامات قضایی و امنیتی خواستار آزادی سعید رضوی فقیه، روزنامه نگار و فعال سابق دانشجویی شده‌اند. آنها می‌گویند آقای رضوی فقیه نیاز فوری به مراقبت پزشکی دارد. سعید رضوی فقیه به تازگی مورد عمل جراحی قلب باز قرار گرفته است. اما بر اساس گزارش‌ها مقامات امنیتی اجازه ماندن او در بیماستان تا بهبود کامل را نداده‌‎اند و او را به زندان رجایی شهر کرج بازگردانده‌اند.

سعید رضوی فقیه که از فعالان سیاسی نزدیک به اصلاح طلبان و عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت است، اسفند ماه سال گذشته بازداشت شد.

در آن زمان اعلام شد که دلیل بازداشت این فعال سیاسی "سخنان ساختار شکنانه" او در جمع اصلاح طلبان استان همدان بوده است.

بنابر مندرجات سایت‌های محافظه کار، آقای رضوی فقیه گفته بود: "ما از انقلاب مشروطیت تا الان هفت زمامدار به خودمان دیدیم، زمامدار هفتم آیت‌الله خامنه‌ای است، شش زمامدار دیگر از دنیا رفته‌اند. از این شش زمامدار، زمامدار اول (مظفرالدین‌ شاه) و زمامدار ششم (آیت‌الله خمینی) حکومت خودشان را به پایان بردند و احترام خود را حفظ کردند و در ایران دفن شدند، چهار زمامدار دیگر اما حکومت خودشان را هیچ وقت به پایان نبردند یا تبعید شدند یا در غربت مردند."

بنابر گزارش‌ها، وی همچنین گفته بود: "نظامی که از دلش کهریزک بیرون بیاید، نظام دوست داشتنی نیست، نظامی که از دلش حصر بیرون بیاید محبوب نیست."

سعید رضوی فقیه در مرداد سال ۱۳۸۲ نیز به دلیل فعالیت‌های مطبوعاتی‌اش بازداشت شد و دو ماه را در زندان انفرادی گذراند.

وی در زمان دولت اول محمود احمدی‌نژاد برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و در بازگشت به تهران در بهمن ۱۳۸۷ پاسپورتش در فرودگاه امام خمینی تهران ضبط و به دلیل آنچه که "فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام" عنوان شد به چهار سال زندان محکوم شد.

او پس از انتخابات جنجالی سال ۱۳۸۸ برای مدتی از ایران خارج شد و سپس به ایران برگشت.