دانشگاه آمریکایی می‌گوید همچنان دانشجویان ایرانی را نمی‌پذیرد

حق نشر عکس a
Image caption دانشگاه ماساچوست می‌گوید سیاستش تغییر نکرده است

پس از حذف چند ساعته بیانیه دانشگاه ماساچوست در مورد عدم پذیرش دانشجویان ایرانی در برخی رشته‌ها، اکنون یک سخنگوی این دانشگاه می‌گوید حذف موقت این بیانیه تصمیم یکی از کارمندان بوده و سیاست دانشگاه تغییری نکرده است.

این دانشگاه با انتشار یک بیانیه تازه اعلام کرده که سیاستش در مورد نپذیرفتن دانشجویان ایرانی تغییری نکرده و بر اساس مقررات فدرال آمریکا تقاضای تحصیل دانشجویانی ایرانی را در برخی از رشته‌ها رد می‌کند.

پیش از این دانشگاه ماساچوست در امهرست، ایالت ماساچوست، در اطلاعیه‌ای با عنوان "رویه پذیرش دانشجویان ایرانی" گفته بود که به شهروندان ایرانی متقاضی تحصیل در رشته‌هایی در دانشکده مهندسی (شامل مهندسی شیمی، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی مکانیک و صنایع) و دانشکده علوم (شامل فیزیک، شیمی، میکروبیولوژی و مهندسی و علوم پولیمر) پذیرش نخواهد داد.

پس از جنجالی شدن این موضوع در شبکه‌های اجتماعی، این بیانیه از روی وب‌سایت دانشگاه حذف شد اما ساعاتی بعد دوباره در دسترس قرار گرفت.

ادوارد بلاگازوسکی مدیر اخبار و رسانه‌های این دانشگاه به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که یک کارمند این دانشگاه پس از دریافت تماس‌های فراوان، تصمیم گرفته بود که بیانیه را از روی وب‌سایت حذف کند اما سیاست این دانشگاه تغییری نکرده و این بیانیه مجددا در دسترس است.

این دانشگاه با انتشار بیانیه‌ای گفته تصمیم این دانشگاه بر اساس قانون مصوب سال ۲۰۱۲ ایالات متحده است که در آن وزارت خارجه آمریکا رد ویزای متقاضیان تحصیل در رشته‌های مرتبط با حوزه انرژی، مطالعات اتمی‌ و مهندسی هسته‌ای را الزامی اعلام کرده است.

این دانشگاه در بیانیه خود آورده است که تبعیت ما از قوانین فدرال ممکن است برای دانشجویان ایرانی ما دردسرهایی به دنبال داشته باشد و از این بابت متاسفیم هرچند "محرومیت بخشی از دانشجویان از پذیرش با ارزش‌ها و اصول ما سازگار نیست" اما دانشگاه ملزم به تبعیت از قوانین است و باید رویه و روش‌های خود را با قانون سازگار کند.

دانشگاه ماساچوست در عین حال تاکید کرده که تنها دانشگاهی نیست که دانشجویان ایرانی را رد می‌کند و برخی دانشگاه‌های دیگر هم بر اساس این قانون، دانشجویان ایرانی را نمی‌پذیرند.

شورای ملی ایرانیان آمریکا در بیانیه‌ای به دانشگاه ماساچوست اعتراض کرده و نوشته چنین اقدامی به شدت به حیثیت این دانشگاه ضربه می‌زند و دولت آمریکا باید این مشکل را حل کند.

مطالب مرتبط