وزارت خارجه آمریکا: برنامه‌ای برای محرومیت دانشجویان ایرانی از تحصیل نداریم

حق نشر عکس a
Image caption دانشگاه ماساچوست می‌گوید تغییر سیاستش برای نپذیرفتن دانشجویان ایرانی در برخی رشته‎ها در پی تحقیقات یک دانشجو صورت گرفته است

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به بی‌بی‌سی فارسی گفت قوانین ایالات متحده، شهروندان ایران را از آمدن به این کشور و تحصیل در رشته های فنی و مهندسی منع نمی‌کند.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اقدام دانشگاه ماساچوست مبنی بر نپذیرفتن دانشجویان ایرانی در برخی رشته‌های فنی و مهندسی منتشر شده است.

بنا به این بیانیه، "هیچ تغییری در سیاست آمریکا یا دستورالعملی تازه" برای پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های ایالات متحده اتخاذ نشده و همچنان "وزارت خارجه آمریکا متعهد است که سفر متقاضیان واجد شرایط را تسهیل کند."

پیشتر دانشگاه ماساچوست در شهر امهرست گفته بود از این به بعد دانشجویان ایرانی را در مقطع فوق لیسانس رشته‌های مهندسی مکانیک، کامپیوتر، شیمی، و علوم طبیعی نمی‌پذیرد زیرا چنین کاری ممکن است این دانشگاه را در خطر نقض تحریم های آمریکا علیه ایران قرار دهد.

دانشگاه ماساچوست مبنای تصمیم خود را مصوبه کنگره در سال ۲۰۱۲ و دستورالعملی دانسته که در ژوییه ۲۰۱۳ از سوی وزارت داخله آمریکا منتشر شده و در آن پذیرش شهروندان ایرانی متقاضی تحصیلات عالی با هدف "کسب آمادگی برای اشتغال در صنایع نفت، گاز، و انرژی اتمی ایران" ممنوع شده است.

با این حال، وزارت خارجه آمریکا به بی‌بی‌سی فارسی گفته است درخواست ویزای "هر متقاضی به شکل جداگانه بررسی می شود و وزارت خارجه درباره این تصمیم خاص دانشگاه ماساچوست با مسئولان این دانشگاه تماس می‌گیرد."

به نوشته روزنامه بوستون‌گلوب، "دستورالعمل تازه دانشگاه ماساچوست شامل حال آن دسته دانشجویان ایرانی هم می‌شود که اکنون در حال تحصیل در این دانشگاه هستند."

این دانشگاه در بیانیه خود آورده است که هرچند "محرومیت بخشی از دانشجویان از پذیرش با ارزش‌ها و اصول ما سازگار نیست" اما دانشگاه ملزم به تبعیت از قوانین است و باید رویه خود را با قانون سازگار کند.

دانشگاه ماساچوست در عین حال تاکید کرده که تنها دانشگاهی نیست که دانشجویان ایرانی را رد می‌کند و برخی دانشگاه‌های دیگر هم بر اساس این قانون، دانشجویان ایرانی را نمی‌پذیرند.

"شورای ملی ایرانیان آمریکا" در بیانیه‌ای به دانشگاه ماساچوست اعتراض کرده و نوشته چنین اقدامی به شدت به حیثیت این دانشگاه ضربه می‌زند و دولت آمریکا باید این مشکل را حل کند.

تصمیم دانشگاه ماساچوست در شرایطی است که آمریکا در قالب گروه ۵+۱ در حال مذاکره با مقام های تهران برای رفع نگرانی‌ها از برنامه هسته ای ایران است.

ایران تاکید دارد که هدف برنامه اتمی اش صلح آمیز است اما کشورهای غربی نگران هستند که این کشور تلاش دارد تا به سلاح هسته‌ای دست یابد.