وال استریت ژورنال: آیت الله خامنه‌ای به اوباما نامه نوشت

حق نشر عکس
Image caption کاخ سفید و دولت ایران هیچگاه به طور رسمی مکاتبه‌ میان آقای خامنه‌ای و آقای اوباما را تایید نکرده‌اند

روزنامه وال‌ استریت ژورنال از ارسال نامه‌ای از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا خبر داده است.

این روزنامه نوشته است که آیت‌الله خامنه‌ای برای فرستادن نامه به کاخ سفید از راه‌های ارتباطی محرمانه خود استفاده کرده است.

به نوشته وال استریت ژورنال، این نامه در پاسخ به پیشنهادهایی بوده که از جانب باراک باراک اوباما برای بهتر شدن روابط دو کشور ارائه شده بود.

وال استریت ژورنال از یک دیپلمات ایرانی نقل کرده که این نامه در هفته های اخیر نوشته شده و در پاسخ به نامه‌ای است که باراک اوباما در ماه اکتبر به آیت‌الله خامنه ای نوشته بود و در آن در مورد امکان همکاری آمریکا و ایران در جنگ با داعش در صورت حصول توافق هسته ای میان دو کشور صحبت کرده بود.

این دیپلمات گفته است که نامه رهبر ایران "محترمانه" بوده اما هیچگونه تعهد و قولی در بر نداشته است.

به نوشته وال استریت ژورنال، یکی از مقام های بلندپایه کاخ سفید حاضر به تایید چنین نامه‌ای نشده است اما انتشار این نامه، با انتشار جزئیاتی از نامه دیگری که آیت‌الله خامنه ای در اوایل دور اول ریاست جمهوری آقای اوباما برای او نوشته بود، همزمان شده است.

این روزنامه به نقل از مقام های سابق و فعلی آمریکایی که نامه قبلی را دیده‌اند، نوشته است که در آن به یک رشته سوء استفاده ها و ناروایی هایی اشاره شده که از دید رهبر ایران، آمریکا طی ۶۰ سال اخیر نسبت به مردم ایران مرتکب شده است. مقام کاخ سفید دریافت آن نامه در سال ۲۰۰۹ را تایید کرد اما حاضر به اظهار نظر در مورد محتوای این مکاتبات نشد.

وال استریت ژورنال می‌نویسد که کاخ سفید و دولت ایران هیچگاه به طور رسمی مکاتبه‌ای میان آقای خامنه‌ای و آقای اوباما را تایید نکرده‌اند اما مقام های ایران در ماه‌های اخیر به رسانه‌های ایرانی گفته‌اند که به برخی از نامه های باراک اوباما پاسخ داده شده هر چند روشن نکرده‌اند که چه کسی به این نامه‌ها پاسخ داده است.

مطالب مرتبط