روحانی قتل سه دانشجوی مسلمان در آمریکا را محکوم کرد

حق نشر عکس Reuters

رئیس‌جمهوری ایران کشته شدن سه دانشجوی مسلمان در آمریکا توسط مردی مسلح را محکوم کرده است.

حسن روحانی در پیامی که در سایت ریاست جمهوری منتشر شده، این حادثه را "جنایت وحشیانه" خوانده و آن را "جلوه‌ای دیگر از خطر جدی گسترش خشونت و افراطی‌گری" توصیف کرده است.

او با اشاره به این که کشتن سه جوان مسلمان "انگیزه‌های اسلام‌ستیزی و تنفر ضددینی" داشته، گفته است: "انتظار دارم که مسئولان همه تلاش لازم را برای حراست از حقوق همه شهروندان از جمله مسلمانان به عمل آورند."

یازدهم فوریه، جسد سه دانشجوی مسلمان که در اثر اصابت گلوله به سرشان کشته شده بودند در یک مجتمع آپارتمانی در شهر چپل‌هیل، ایالت کارولینای شمالی یافت شد.

پس از آن، پلیس اعلام کرد که یک مرد چهل و شش ساله به نام گریک هیکس، با قبول مسئولیت قتل این سه نفر، خود را به پلیس محلی تسلیم کرده است.

سه فردی که روز سه شنبه کشته شدند ضیا شادی برکات، ۲۳ ساله دانشجوی رشته دندانپزشکی، همسرش یُسر محمد ابوصالحه، ۲۱ ساله و خواهر همسرش رزان محمد، ۱۹ ساله بودند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ضیا شادی برکات، یُسر محمد ابوصالحه و رزان محمد، مقتولان این حادثه بودند

دو روز پس از قتل این سه دانشجوی مسلمان، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از این که رئیس‌جمهوری آمریکا در این‌باره موضعی نگرفته است، انتقاد کرد.

اما پس از این انتقاد، آقای اوباما با تقبیح قتل سه دانشجوی مسلمان در شهر چپل هیل این اقدام را "بی‌رحمانه و ظالمانه" توصیف کرد.

آقای اوباما در بیانیه‌ای گفت که هیچ کس در آمریکا نباید به خاطر "ظاهر" یا "شیوه عبادتش" هدف قرار بگیرد.

روز چهارشنبه، کاخ سفید، دفتر رئیس جمهوری آمریکا، با صدور بیانیه‌ای گفته بود که برای اظهار نظر در مورد این واقعه، در انتظار نتیجه تحقیقات پیرامون انگیزه قتل است.