دولت ایران از تصویب طرحی برای مقابله با پدیده ریزگردها خبر داد

حق نشر عکس mehr
Image caption گزارش شده که وزیر بهداشت ایران با هدف گفت و گو درباره پدیده ریزگردها همراه با معاون اول رئیس جمهور ایران به عراق سفر کرده

سخنگوی دولت ایران از تصویب طرحی برای مقابله با ریزگردها در استان های جنوبی و غربی خبر داده است.

محمد باقر نوبخت امروز ۲۷ بهمن (۱۶ فوریه) گفته قرار است این طرح در سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اجرا شود. بخشی از این مصوبه شامل احیای تالاب های استان خوزستان و شناسایی کانون شکل گیری ریزگردهاست.

همزمان معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران هم اعلام کرده به همراه معاونان پنج وزارتخانه، فردا (سه شنبه) به اهواز سفر خواهد کرد.

خانم ابتکار به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است که در این سفر معاونان وزارتخانه های نفت، نیرو، جهاد کشاورزی و کشور، ستاد مدیریت بحران و سازمان هواشناسی حضور خواهند داشت.

حق نشر عکس UGC
Image caption شماری از شهروندان ایرانی که با پدیده ریزگردها مواجه شده اند در روزهای اخیر خواهان توجه دولت به این مشکل شده اند

قرار است در جریان این طرح اجرایی مقابله با ریزگردها ارائه و در مورد نحوه اجرای آن بحث و بررسی شود.

در روزهای اخیر، گرد و غبار استان های غربی و جنوبی ایران به ویژه شهر اهواز در استان خوزستان را درگیر و گزارش ها نشان می دهد که زندگی روزانه شهروندان را با مشکل رو به رو کرده است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران گفته قرار است بعد از بازگشت اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور از عراق، اعتبار مورد نظر برای مقابله با ریزگردها نهایی و ابلاغ شود از این رو ممکن است تا هفته آینده طول بکشد.

آقای جهانگیری برای دیدار رسمی، به عراق سفر کرده است. بخشی از پدیده ریزگردها در ارتباط با مسائل اقلیمی در این کشور است. معاون اول رئیس جمهور ایران را در سفر به عراق شماری از اعضای کابینه از جمله وزیر بهداشت،همراهی می کنند. گزارش شده است که حضور وزیر بهداشت ایران در این سفر برای گفت و گو با مقام های عراقی درباره ریزگردها است.