قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ترانه های فارسی و عربی

حق نشر عکس AP

برخلاف عرف رایج در ایران که موضوعات و چهره های ملی و میهنی معمولا موضوع ترانه های پاپ نمی شوند اما قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در چند ماه اخیر نه تنها مورد تحسین خواننده های پاپ ایرانی قرار گرفته که خوانندگان عرب هم به تمجید از او پرداخته اند.

بنظر می رسد که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه که رهبری عملیات ایران علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در سوریه و عراق برعهده دارد، اولین فرمانده ایرانی باشد که پایش به عرصه موسیقی مدرن ایران باز می شود.

ایران اخیرا پوشش رسانه ای سلیمانی را با انتشار عکس های او در مناسبت های مختلفی که در آنها شرکت می کند، افزایش داده، و گفته های او هم در رسانه ها منعکس می شوند. حالا بنظر می رسد که شماری از خوانندگان از او تصویر قهرمانی در عرصه ملی و بین المللی ارائه می کنند که به جنگ داعش رفته است.

گروه موسیقی سنتی ایرانی نبض در مراسمی که روز ۲۳ بهمن به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، ترانه ای را به سلیمانی تقدیم کرد. این کلیپ که توسط خبرگزاری فارس منتشر شد با کامنت هایی از خوانندگان در مدح سلیمانی همراه شد. بسیاری از وب سایت های اصولگرای ایرانی این کلیپ را بازنشر کردند.

_____________________________

سایه قاسم سلیمانی در کردستان عراق

حق نشر عکس na

چند ماه پیش به دنبال هک شدن ایمیل نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران مکاتباتی افشا شد که این مقام باسابقه کرد در تهران را مقابل پرسش رسانه‌ها قرار داد. در این مکاتبات، به یک مقام ایرانی بیش از بقیه اشاره شده بود: قاسم سلیمانی.

این نخستین بار بود که یک مقام ارشد حکومت اقلیم کردستان عراق با صراحت و با جزئیات به نقش تعیین‌کننده فرماندهی می‌پرداخت که سال‌ها پیش رسانه‌های عراق به او لقب "ژنرال بی‌سایه" داده‌ بودند. در بسیاری از این نامه‌ها از شخص سومی با اسم اختصاری "حاجی" یاد می‌شود؛ فردی که آقای دباغ در برنامه اخیر تلویزیونی خود، او را این‌گونه معرفی کرد: "طبیعتا وقتی اسم سپاه قدس می‌آید، در رأس آن نام قاسم سلیمانی نیز تداعی می‌شود؛ او شخصِ اول خاورمیانه است."

(بیشتر بخوانید)

___________________________

شعر این ترانه به تلاش های سلیمانی برای نجات کشورهای عربی از دست داعش، و همچنین" آزادی" بیت المقدس و غزه می پردازد. در صفحه ای که پشت سر خواننده است، عکسی از آقای سلیمانی در کنار فرمانده شبه نظامیان شیعه سپاه بدر، رزمندگان کرد و دیگر جنگجویان دیده می شود.

ترانه ای برای "ترساندن اسرائیل و داعش"

شماری از کاربران یوتیوب هم ترانه ای عربی را منتشر کردند. شعر این ترانه که از آبان تا دی ۱۳۹۳ از سوی وب سایت های ایرانی بازنشر شد، را علی برکت خواننده لبنانی طرفدار حزب الله سروده است. او در سال ۱۳۹۳ برای مدت کوتاعی به دلیل اشعار ضد سعودی اش بازداشت شد. بسیاری از وب سایت های ایرانی این ترانه را تحت عنوان " ترانه ای برای ترساندن اسرائیل و داعش" منتشر کرده اند.

کامنت هایی که یک کاربر یوتیوب بنام "علی شیعه" در زیر این پست گذاشته، به عربی و فارسی هستند. یک کاربر ایرانی نوشته: "قاسم سلیمانی تنها یک فرمانده ایرانی نیست. او به همه کشورهای آزاد تعلق دارد. ای شهید زنده، دوستت داریم." یک کاربر دیگر هم برای سلیمانی "پیروزی سریع" آرزو کرد. یک کاربر عراقی از خواننده به این خاطر که "صدای شیعیان" است، تمجید کرد.

___________________________

  • قاسم سلیمانی برای ۱۷ سال فرمانده نیروی سپاه قدس واحد برون مرزی سپاه پاسداران ایران بوده است. رسانه ها می گویند او نقش مهمی در بسیج نیروهای متحد ایران از جمله حزب الله و گروه های شیعه در عراق داشته است.
  • سردار امیرعلی حجازی سرپرست واحد هوافضای سپاه پاسداران مهر ماه امسال طی گفت و گویی تایید کرد که آقای سلیمانی و ۷۰ نفر از سربازان او به جنگجویان کرد عراقی کمک کردند مانع پیشروی داعش شدند.
  • آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در تقدیر از عملکرد قاسم سلیمانی از او به عنوان "شهید زنده" نام برده است.
  • روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی که پاییز سال ۱۳۹۱ (۲۰۱۲ میلادی) درباره نقش آقای سلیمانی در عراق منتشر کرد نوشته بود که او از سال ۲۰۰۳ زمانی که آمریکا به عراق حمله کرد، مامور گسترش نفوذ ایران در عراق شد و عراقی ها به تدریج متوجه شدند که مسئول سیاست ایران در امور عراق کسی به جز سردار سلیمانی نیست.

____________________________

شاکر العبودی، خواننده عراقی، در مدح سلیمانی ترانه ای به عربی خوانده که آخرین بار حدود یک ماه پیش در یوتیوب منتشر شد. بسیاری از وب سایت ها و وبلاگ های ایرانی این ترانه را بازنشر کردند. این کلیپ در یوتیوب توسط کاربری بنام "محمد الاعقابی" منتشر شد و عنوان آن " شعری برای فرمانده حاج قاسم سلیمانی" است. بیشتر کامنت های زیر این پست عربی است و بجز چند کامنت توهین آمیز، بقیه کامنت ها مثبت است حتی یکی از کاربران سلیمانی را "شیر خدا" خواند.

در یک کامنت انگلیسی آمده بود: "برادر، ما در اسلام مفهوم ملیت نداریم … ما امت اسلامی هستیم. حاج قاسم، تو، من و همه ما انشا الله سربازانی هستیم که از راه های صالح از این امت دفاع می کنیم … حاج قاسم شیر اسلام است؛ قهرمان اسلام."

در بعضی کامنت های دیگر آمده: "خدا شیعیان را پیروز گرداند"، "خدا نماد و رهبر واقعی شیعیان را حفظ کند. او در دل دشمنان واقعی خدا یعنی آمریکا و اسرائیل هراس می افکند"، "زنده باد شیعیان و سلیمانی"، "یک قهرمان واقعی. خدا او را برای امت محمد حفظ کند".

اما یک کاربر دیگر هم نوشت: "لعنت بر شما صفویان… شما ایرانی و پیرو زرتشت هستید …"