'پیشنهاد' روسیه به ایران برای تحویل سیستم ضد موشکی جدید

حق نشر عکس MEHR
Image caption پیشتر وزرای دفاع ایران و روسیه موافقت نامه دفاعی امضا کرده و بر حل و فصل مسئله سیستم دفاع موشکی اس-۳۰۰تاکید کرده بودند

خبرگزاری‌ها به نقل از خبرگزاری روسی تاس گزارش کرده‌اند که این کشور به ایران پیشنهاد داده سیستم ضد موشکی"Antey-۲۵۰۰" را به جای سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران تحویل بدهد.

براساس این گزارش به نقل از یک مقام روسی گفته شده که "ما پیشنهاد تحویل Antey-۲۵۰۰ را به جای اس-۳۰۰ داده‌ایم. تاکنون آنها [ایرانی‌ها] تصمیمی در این‌باره نگرفته‌اند."

قرارداد فروش سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ در سال ۲۰۰۵ میان ایران و روسیه امضا شد.

در جریان سفر ماه گذشته ارتشبد سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به ایران، وزرای دفاع دو کشور موافقت‌نامه همکاری‌های دفاعی- نظامی امضا و بر حل و فصل موضوع سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ تاکید کردند.

ماجرای اس-۳۰۰ چیست؟

روسیه در حدود ۵ سال پیش از تحویل سامانه موشکی اس-۳۰۰ به ایران خودداری کرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور گفته بود که کشورش براساس قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت نمی تواند به قرارداد تحویل موشک های اس- ۳۰۰ به ایران عمل کند.

سامانه اس-۳۰۰ در زمانی که ایران قرارداد خرید آن را با روسیه به امضا رساند یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی ساخت روسیه بود. این موشک می تواند ۱۰۰ هدف را در آسمان ردیابی کند. جدیدترین نوع این موشکها بین ۳۰۰ تا ۱۹۵ کیلومتر برد دارند و می توانند هواپیما و موشکهای بالستیک را از فاصله ۱۰ متر تا ۲۷ کیلومتری از زمین هدف قرار دهند.

قطعنامه مصوب شورای امنیت، در کنار تحریم های تجاری، مالی و فنی دیگر، فروش انواع اسلحه سنگین به ایران را نیز ممنوع کرده است.مقام های ایرانی تاکید داشته اند که سامانه اس- ۳۰۰ جنبه دفاعی دارد و مشمول تحریم های سازمان ملل نمی شوند.ایران با ابراز ناخرسندی از تصمیم روسیه در خودداری از تحویل اس-۳۰۰ از شکایت در این زمینه و تلاش برای دریافت غرامت خبر داده بود.