جوک، سیاست و تجویز دارو: زندگی ایرانی ها در وایبر

حق نشر عکس no credit
Image caption وایبر در فوریه ۲۰۱۴ به راکوتن، یک شرکت عظیم تجاری ژاپنی فروخته شد

شبکه های پیام رسان موبایل از جمله وایبر، واتس آپ، لاین و تلگرام در بین ایرانی ها از محبوبیت زیادی برخوردارند اما این نرم افزار وایبر است که قلب ایرانی ها را تسخیر کرده است.

کاربران ایرانی با نصب وایبر در گوشی های هوشمند از آن برای ارسال پیامک های فوری، رد و بدل کردن تصویر، ویدیو، آهنگ و دیگر پیام های جمعی و خصوصی استفاده می کنند.

وایبر که برای ارسال جوک، بحث های روز، دورهم جمع شدن های خانوادگی و حتی نسخه های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد به تمام جنبه های زندگی اجتماعی ایرانی ها راه پیدا کرده است

ولی مسئله محبوبیت وایبر، بنیانگذاران اسرائیلی آن و کاهش در آمد شرکت مخابرات، باعث نگرانی هایی شده بود.

تندروها بارها از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواسته اند که وایبر را مسدود کند ولی دولت او تاکنون از انجام این کار خودداری کرده است.

در حال حاضر بسیاری از شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک و توییتر رسما مسدود شده اند اما مقامات ارشد ایرانی، از جمله شخص آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی رئیس جمهور و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران از این شبکه ها استفاده می کنند.

در راه حلی جایگزین، شهروندان ایرانی هم با خرید وی پی ان و دیگر نرم افزارهای ضد فیلترینگ به این شبکه ها دسترسی پیدا می کنند.

جوک پراکنی

به گفته علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حدود ۱۰میلیون ایرانی که دوازده درصد از کل جمعیت ایران را تشکیل می دهند از شبکه وایبر استفاده می کنند.

بنا به گزارش سایت تحلیلی الکسا، جمهوری اسلامی ایران دارای بزرگترین درصد بازدید کنندگان از شبکه وایبر دات کام است و ایرانی ها بیش از ۱۷ در صد از کاربران این شبکه را تشکیل می دهند.

شبکه رایگان وایبر با توجه به اشتهای سیری ناپذیرکاربران ایرانی به طنز، به صورت وسیله ای برای رد وبدل کردن تازه ترین جوک ها درآمده است.

در یک نمونه پسر از پدر دوچرخه می خواهد. پدر برای خرید دو چرخه فهرست بلند و بالایی از کارهایی که پسر باید انجام بدهد به او می دهد. پسر در مقابل این تقاضاها می گوید: حتما می خواهی که تحریم های آمریکا علیه ایران را هم بردارم. جواب پسر در این جوک نشان دهنده ماهیت جدی مذاکرات هسته ای ایران با غرب و نفوذ آن در زندگی روزمره ایرانی ها است.

اواخر تابستان امسال قوه قضائیه ایران یازده نفر را به اتهام اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی از طریق ارسال پیامک های موبایلی بازداشت کرد. این بازداشت ها پس از هفته ها هشدار از سوی مقامات ایران در باره موج جوک های توهین آمیز درباره آیت الله خمینی، صورت گرفت.

از سیاست تا خدمات پزشکی

وایبر هم چنین وسیله قدرتمندی از نظر سیاسی به شمار می آید. روزنامه اصلاح طلب شرق اخیرا از نشر پیام های وایبری درباره نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین، برای ریاست مجلس خبرگان گزارش داده است. مجلس خبرگان رهبری قرار است فردا ۱۹ اسفند (دهم مارس) برای انتخاب رئیس این مجلس تشکیل جلسه دهد.

حق نشر عکس mehr

بنا به گزارش روزنامه شرق گرچه این پیام ها مستقیما از سایت هاشمی رفسنجانی ارسال نشده بود اما لینک هایی را از این سایت در دسترس مخاطبان قرارداده بود.

سایت آقای هاشمی رفسنجانی کاربران وایبر را ترغیب می کند که برای دریافت گزارش های روزانه درباره این سیاستمدار عضو سایت شوند.

وایبر اخیرا کاربرد پزشکی هم پیدا کرده است. بر اساس گزارش اخیر روزنامه شهروند بعضی از پزشکان ایرانی نوار قلبی و تصاویر سی تی اسکن را از طریق وایبر دریافت می کنند تا بیماری های قلبی را تشخیص بدهند.

یک پرستار بخش آی سی یو به روزنامه شهروند گفته است که با این روش خطر اشتباه تشخیص پزشکی افزایش می یابد. وایبر و شبکه های مشابه آن هم چنین موجب تسهیل برقراری ارتباط با جامعه بزرگ مهاجران ایرانی است که تعدا قابل ملاحظه ای را شامل می شود.

از دولت حسن روحانی بارها خواسته شده است که شبکه هایی نظیر وایبر و واتس آپ را مسدود کند اما محمود واعظی، وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات تا کنون از انجام چنین درخواستی خودداری کرده است.

خبرگزاری ایلنا به نقل از آقای واعظی در اوایل بهمن ماه گزارش داد "ما قصد مسدود کردن شبکه های اجتماعی را نداریم مگر آن که ایران شبکه های خود را به وجود بیاورد."

وزیر ارتباطات ایران، از راه‌اندازی دو نرم‌افزار ارتباط موبایلی داخلی به نام "بیسفون" و "ساینا" خبر داد. اما این نرم افزاها تاکنون از محبوبیتی در بین کاربران ایرانی برخوردار نشده اند. او همچنین گفت که می توان محتویات ضداخلاقی را از طریق" فیلترینگ هوشمند" حذف کرد که روشی برای سانسور کردن چنین محتویاتی بدون مسدود کردن کامل شبکه ها است.

تندروهای منتقد دولت می گویند که شبکه های پیام رسانی در معرض خطر استفاده توسط سرویس های اطلاعاتی غربی قرارمی گیرند. این منتقدان هم چنین دولت حسن روحانی را متهم می کنند که در مورد شبکه های اجتماعی سهل انگاری می کند. پیش از این نگرانی هایی درباره بنیانگذار اسرائیلی وایبر نگرانی هایی از سوی ایرانی ها ابراز شده بود اما وایبر در فوریه ۲۰۱۴ به راکوتن، یک شرکت عظیم تجاری ژاپنی فروخته شد.

در سرمقاله روزنامه تندروی وطن امروز درباره محبوبیت وایبر اخیرا نوشته شده بود: به طور معمول هیچ ایرانی حاضر به ارسال کمک برای صهیونیست های کودک کش نیست با وجود این ما به صورت علنی در حال کمک رسانی "اطلاعاتی" به بدترین و شناخته شده ترین دشمن بشریت هستیم.

این سرمقاله دولت حسن روحانی را به دلیل سهل انگاری در پیش برد محبوبیت نرم افزارهای بیسفون و ساینا ،هدف انتقادات شدیدی قرارداده است.

روزنامه کیهان نیز در سرمقاله خود از دولت به این دلیل که به بهانه " احترام به حریم خصوصی ایرانی ها " به شبکه های پیام رسان موبایلی امکان جاسوسی می دهد، شدیدا انتقاد کرده است. شبکه یک صدا و سیما در هم حدود یک ماه پیش از بابت افزایش کاربران وایبر و واتس آپ در بین مقامات ایرانی ابراز نگرانی کرد.

یک برنامه خبری این شبکه با چند تن از نمایندگان مجلس مصاحبه کرد که بسیاری از آن ها گفتند که از وایبر استفاده می کنند. یک نماینده مجلس حتی گفت که اداره خدمات اینترنتی مجلس وایبر را به روی تلفن او نصب کرده است.

محمود واعظی وزیر ارتباطات ایران می گوید که دولت حسن روحانی قصد مسدود کردن این شبکه ها را ندارد: ما می دانیم که این از نظر اقتصادی برای وزارت ارتباطات منفعت ندارد اما به دلیل محبوبیت این شبکه ها در بین جوانان می خواهیم که آزاد باشند."