مذاکرات هسته‌ای؛ دیدار صالحی و مونیز در سوئیس

حق نشر عکس a

در نخستین روز از دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا دیدار کرده است.

این مذاکرات در آستانه پایان مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافقی کلی (سیاسی) با ایران در اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) در شهر لوزان سوئیس در حال انجام است.

بنا بر گزارش‌ها، عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزارت امور خارجه ایران و وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار آقای صالحی با آقای مونیز حاضر بوده‌اند.

جان کری و محمدجواد ظریف، وزیران امور خارجه آمریکا و ایران هم که به لوزان سفر کرده‌اند قرار بود یکشنبه شب با هم ملاقات کنند اما گزارش ها حاکیست که این دیدار به روز بعد موکول شده.

خبرگزاری فارس ایران گزارش داد این دو قرار است ساعت هفت صبح دوشنبه به وقت گرینویچ دیدار کنند.

این گفت‌وگوها در حالی صورت می‌گیرد که اظهار نظر مقام‌های آمریکایی حاکی از نزدیک‌تر شدن دو طرف به توافق کلی است.

امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی در محل مذاکرات می‌گوید اتفاقی در حال وقوع است و مذاکرات به مرحله حساسی رسیده است، اما بعید است ظرف امروز و فردا مشخص شود که آیا توافق سیاسی و چارچوب توافق جامع این هفته به دست خواهد آمد یا نه.

'یک توافق بسیار بد'

جان کری دیروز شنبه گفت که امیدوار است امکان رسیدن به توافق "طی چند روز آینده" محقق شود. او گفت که اختلافات باقی‌مانده بیش از آن که فنی باشد، سیاسی است.

عباس عراقچی، مذاکره کننده‌ ارشد ایران هم ابراز امیدواری کرد که در دور جدید مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اختلافات مهم حل شود.

هم‌زمان سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا گفته که باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور، در آستانه یک "توافق بسیار بد" با ایران است.

با وجود آن که کاخ سفید به کنگره هشدار داده بود که در روند مذاکرات مداخله نکند، سناتور میچ مک‌کانل تاکید کرده که کنگره آمریکا تلاش خواهد کرد بر این توافق اثر بگذارد.

به گزارش سایت رسمی دولت ایران، آقای ظریف قرار است فردا، دوشنبه، به دعوت فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بروکسل برود و با وزرای امور خارجه اروپایی عضو ۱+۵ دیدار کند.

بنا بر همین گزارش، انتظار می‌رود این دور از گفت‌وگوها تا ۲۹ اسفند طول بکشد.

مطالب مرتبط