بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس ایران خواستار عزل یونسی شدند

حق نشر عکس MEHR
Image caption اظهارات آقای یونسی در همایش هویت ایرانی باعث انتقادهای داخلی و خارجی شده است

۱۰۹ نماینده مجلس در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار عزل علی یونسی، مشاور رئیس‌جمهوری ایران شده‌اند.

این نمایندگان امروز در جلسه علنی مجلس با دادن تذکر به رئیس جمهوری ایران در نامه خود به حسن روحانی نوشته‌اند که سخنان آقای یونسی درباره عراق به "القای ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی که توسط دشمنان انقلاب اسلامی بار‌ها در رسانه‌های آن‌ها و مواضعشان بیان شده" کمک می‌کند.

نمایندگان منتقد مشاور رئیس‌جمهوری ایران که به گفته خبرگزاری مجلس تعدادشان به ۱۰۹ نفر رسیده، می‌گویند آقای یونسی از زمان شروع به کار "مواضع نسنجیده و اقدام‌های اختلاف‌برانگیز و برنامه‌های تفرقه‌ساز" داشته است.

این نمایندگان خطاب به حسن روحانی گفته‌اند به این دلیل خواستار عزل آقای یونسی هستند که او "روحیه تذکرناپذیر" دارد و بر مواضع به گفته آنان "ناپسند" خود اصرار می‌کند.

انتقاد این نمایندگان از صحبت‌های هفته گذشته آقای یونسی در همایش هویت ایرانی است.

خبرگزاری‌های ایران از آقای یونسی نقل قول کرده‌اند که او در این همایش گفته است: "در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست و این مساله هم برای امروز است و هم گذشته است."

همچنین خبرگزاری ایسنا گزارش داد که آقای یونسی در این همایش به "امپراتوری ایران" اشاره و اضافه کرده است: "ایران از زمان تولد جهانی بوده‌است و به صورت یک امپراتوری متولد شده‌است."

او گفته است حرف‌هایش به این معنی نیست که ایران بخواهد بار دیگر جهان را بگیرد اما باید جایگاه خود را بداند و به خودآگاهی تاریخی برسد. یعنی جهانی فکر کند اما "ایرانی و ملی" عمل کند.

بازتاب اظهارات آقای یونسی در رسانه‌های عرب‌زبان باعث واکنش سفارت ایران در بیروت شد. سفارت ایران در لبنان در بیانیه‌ای گفت که این اظهارات به شکل نادرستی منعکس شده‌اند.

آقای یونسی در مصاحبه با نسیم در توضیح سخنانش گفته است: ایران برای عراق و عراق برای ایران حیاتی است و در واقع منافع ایران و عراق به هم گره خورده و برهمین اساس باید بگویم که بغداد برای ما همچون تهران ارزش دارد و محترم است اما این گفته من معنایش این نیست که ما می‌خواهیم به مرزهای کشور عراق نظر داشته باشیم.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم به یک تلویزیون کویتی درباره صحبت‌های آقای یونسی توضیح داد و گفت:"گاهی در ترجمه مطالب اشتباهاتی صورت می‌گیرد و شاید یک بحث فرهنگی را مطرح کردند و در واقع یک نوع همگرایی‌های فرهنگی را مبنا قرار دادند."