سه شرط ۲۶۰ نماینده مجلس ایران برای توافق اتمی

حق نشر عکس Fars
Image caption مجلس ایران ۲۹۰ کرسی دارد

رسانه های ایران می گویند که ۲۶۰ نفر از نمایندگان مجلس این کشور در آخرین جلسه علنی مجلس در سال ۱۳۹۳ خورشیدی طی بیانیه‌ای سه شرط برای توافق هسته‌ای مطرح کردند.

بر اساس این گزارش، نمایندگان امضا کننده بیانیه خواستار "لغو تمامی تحریم‌ها به صورت یکجا و مختومه کردن پرونده در شورای امنیت و بازگشت آن به حالت عادی" به عنوان شرط آغاز اجرای توافق جامع اتمی شده اند.

"حفظ دستاوردها و استیفای کامل حقوق هسته‌ای ملت ایران" بر اساس معاهده منع گسترش سلاح های اتمی و "کأن لم یکن تلقی کردن توافق و غنی‌سازی در هر سطح مورد نیاز کشور" در صورت نقض هر مورد از تعهدات از سوی طرف مقابل خواسته های نمایندگان مجلس ایران در این بیانیه عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، علی لاریجانی رئیس مجلس در آخرین کنفرانس خبری سال در پاسخ به سوالی درباره بیانیه این ۲۶۰ نماینده گفت:‌ "اراده نمایندگان در مجلس این است که مذاکرات حرکت رو به جلو داشته است البته در مجلس آرا مختلف است."

او افزود:‌ "در کل برایند فکری مجلس این است که از تیم مذاکره کننده حمایت کنیم تا مذاکرات پیش رود منتها مذاکرات چارچوب هایی دارد که رهبر معظم انقلاب آن را مشخص کرده و برخی نیز در قانون مجلس مشخص شده است و ما امیدواریم مذاکرات در چارچوب خود به جلو برود."

بنابه گزارش ها او با اشاره به اختلاف کنگره و دولت اوباما در آمریکا در مورد این مذاکرات گفت که "ما مشکلاتی مثل آنچه در آمریکا هست نداریم" و گفت "با رویکردی حمایتی بر پویایی مذاکرات نظارت می کنیم."

مجلس ایران ۲۹۰ کرسی دارد و بر اساس گزارش ها ۲۶۰ نفر از نمایندگان این بیانیه را که یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس قرائت کرد، امضا کرده اند.

مواردی که نمایندگان امضا کننده بیانیه خواستار آن شده اند به گفته اعضای گروه مذاکره کنندگان اتمی ایران از خواسته های این کشور در جریان مذاکرات است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بارها تاکید کرده که لغو یکجا و تمامی تحریم های صورت گرفته علیه کشورش مبنای اصلی گفت و گوهای اتمی است.

آقای ظریف به همراه جان کری، همتای آمریکایی خود در لوزان سوئیس سرگرم دور جدید مذاکرات اتمی هستند.

وزیر انرژی آمریکا و رئیس سازمان انرژی اتمی هم همانند دو دور گفت و گوهای اخیر در این مذاکرات حضور دارند.