نتایج نظرسنجی: حمایت گسترده آمریکایی‌ها از گفتگوی مستقیم با ایران

مذاکرات امروز در لوزان سوئیس حق نشر عکس us mission geneva
Image caption مذاکرات امروز در لوزان سوئیس

نتایج یک نظرسنجی تازه که توسط سی‌ان‌ان و او.آر.سی اینترنشنال انجام شده نشان می‌دهد که ۶۸ درصد شهروندان آمریکایی از مذاکرات دیپلماتیک مستقیم با ایران حمایت می‌کنند.

با این حال کمتر از نیمی از آنها معتقدند که ۴۷ سناتوری که نامه هشدار آمیز خطاب به مقامات ایران را امضاء کرده بودند، زیاده روی کرده اند و کمتر از ۴۰ درصد عقیده دارند که این نامه به روند مذاکرات آسیب زده است.

نتایج این نظرسنجی همزمان با مذاکرات مقامات عالی‌رتبه دو کشور در سوئیس منتشر شده است.

محمدجواد ظریف و جان کری، وزیران امور خارجه ایران و آمریکا به همراه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا صبح امروز در شهر لوزان مذاکرات خود را ادامه دادند.

امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل مذاکرات می گوید که جلسه امروز صبح با حضور ظریف، کری، صالحی، مونیز، وندی شرمن (معاون وزیر امور خارجه آمریکا) و عباس عراقچی (معاون وزیر امور خارجه ایران) آغاز شد و پس از ساعتی آقایان صالحی و مونیز جداگانه به مذاکره پرداختند.

وزیران امور خارجه دو کشور دیروز هم حدود پنج ساعت مذاکره کردند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مذاکره دیروز را جدی، پرمحتوا و مشکل اما سازنده توصیف کرد.

به گفته گزارشگر ما، دور تازه مذاکرات در عین حال فرصتی برای دو طرف خواهد بود که اثر احتمالی بروز اختلافات اخیر میان جمهوری‌خواهان و دولت آمریکا را بر روند مذاکرات بسنجند.

این در حالی است که نظرسنجی تازه سی‌ان‌ان و او.آر.سی اینترنشنال نشان داده است که ۳۹ درصد پاسخ دهندگان، نامه هشدار آمیز سناتورها به رهبران ایران را واکنشی مناسب به روند مذاکرات دانسته اند.