مذاکرات اتمی؛ کاخ سفید می گوید باید منتظر علائم از سوی رهبران ایران بود

حق نشر عکس AP
Image caption جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفته است که هنوز اختلافات اساسی با ایران به قوت خود باقی است و در بهترین حالت احتمال دستیابی به توافق با ایران ۵۰ درصد است.

او گفته در نظر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هنوز چیزی عوض نشده است.

آقای ارنست گفته که هنوز بايد منتظر علائم و نشانه ها از سوی رهبران ایران بود که مستقیما در مذاکرات حضور ندارند. او گفته خيلی دشوار است که بتوان نتيجه‌ای را در اين مقطع پيش‌بينی کرد.

منظور سخنگوی کاخ سفید می تواند مقام های ارشد حکومت و در راس آنها آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران باشد.

ساعاتی پیش از این علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که در مذاکرات مقامات ایران و آمریکا در سوئیس حضور دارد، گفته بود که در بحث‌های فنی تنها یک اختلاف مهم باقی است که دو طرف تلاش می‌کنند در جلسه عصر امروز آن را حل کنند.

آقای صالحی گفته بود که در صورت حل این اختلاف، زمینه فنی حصول توافق فراهم خواهد شد. او امروز صبح امروز در لوزان سوئیس با ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا دیدار و گفت و گو کرده بود.

حق نشر عکس AP

محمدجواد ظریف و جان کری،وزیران امور خارجه ایران و آمریکا هم دیروز و امروز گفت و گوهای مفصلی داشتند که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا آن را "جدی، پرمحتوا و مشکل اما سازنده" توصیف کرد.

آقای ظریف گفته است که مدیران سیاسی سایر کشورهای عضو گروه ۱+۵ هم از فردا به مذاکرات می پیوندند.

حمایت شهروندان آمریکایی از مذاکرات

همزمان نتایج یک نظرسنجی تازه منتشر شده که نشان می‌دهد که ۶۸ درصد شهروندان آمریکایی از مذاکرات دیپلماتیک مستقیم با ایران حمایت می‌کنند.

این نظرسنجی که توسط سی‌ان‌ان و او.آر.سی اینترنشنال انجام شده، در عین حال نشان می دهد که کمتر از نیمی از پاسخ دهندگان معتقدند که ۴۷ سناتوری که نامه هشدار آمیز خطاب به مقامات ایران را امضاء کرده بودند، زیاده روی کرده اند و کمتر از ۴۰ درصد عقیده دارند که این نامه به روند مذاکرات آسیب زده است.

۳۹ درصد پاسخ دهندگان، نامه هشدار آمیز سناتورها به رهبران ایران را واکنشی مناسب به روند مذاکرات دانسته اند.