رهبر ایران در پیام نوروزی خواستار 'همدلی و همزبانی' دولت و ملت شد

حق نشر عکس khamenei.ir

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در پیامی به مناسبت نوروز ۱۳۹۴ شمسی، سال جدید را "سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی" نامیده است.

رهبر ایران در پیام ویدئویی که همزمان با تحویل سال نو از تلویزیون رسمی این کشور پخش شد سال گذشته را "پرماجرا" توصیف کرد که همراه با چالش‌ها و پیشرفت‌هایی بوده است.

آقای خامنه‌ای با اشاره به نامگذاری سال گذشته به عنوان " عزم ملی و مدیریت جهادی" گفت ملت ایران در سال ۱۳۹۳ در زمینه‌های مختلف نظیر تحمل مشکلات توانست هر دو شعار را با نشان دادن "عزمی راسخ" و مدیریت جهادی محقق سازد.

رهبر ایران در پیام نوروزی خود گفت که در سال جدید از جمله آرزوهایش برای مردم ایران، "پیشرفت اقتصادی، اقتدار و عزت منطقه ای و بین‌المللی، جهش‌های علمی به معنای واقعی، و عدالت قضایی و اقتصادی" است.

آیت الله خامنه ای با ابراز امیدواری درباره تحقق این آرزوها براساس "ظرفیت ملت و سیاست‌های نظام ایران" گفت در این زمینه در سخنرانی عصر شنبه بیشتر توضیح خواهد داد.

رهبر ایران قرار است روز شنبه و مطابق رسم معمول خود با حضور در آرامگاه امام هشتم شیعیان در مشهد سخنرانی کند.

برخلاف سال‌های قبل، در پیام نوروزی تازه آیت الله خامنه ای، اشاره ای به " دشمنان" ملت ایران نشده است.

آقای خامنه‌ای در پیام سال نو خود "همکاری‌های صمیمانه میان ملت و دولت" را یکی از مهم‌ترین شروط استفاده از ظرفیت‌های ایران دانست و گفت: "اگر این همکاری صمیمانه از دو سو شکل بگیرد یقینا همه آنچه را که جزو آرزوهای ماست دست یافتنی است."

رهبر ایران با نامگذاری سال نو به عنوان "سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی"، از دولت و ملت خواسته است که به یکدیگر اعتماد کنند و این شعار را تحقق بخشند.

'مسابقه جهانی برای تفاهم با ایران'

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در پیام نوروزی جداگانه‌ای برنامه‌های دولت در سال تازه را معرفی کرد.

حق نشر عکس president.ir
Image caption حسن روحانی در پیام سال نو گفت "دیگر مسابقه تحریم ایران وجود ندارد"

آقای روحانی با اشاره به دستاوردهای مذاکرات اتمی با قدرت‌های جهانی گفت: "امروز دیگر مسابقه برای تحریم ایران وجود ندارد، امروز مسابقه برای تفاهم با ایران وجود دارد."

رئیس جمهوری ایران در این پیام نوروزی به "پیشرفت‌های اقتصادی" از جمله "کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی" در سال ۱۳۹۳ اشاره کرد و گفت: "هدف ما در سال جدید، رونق پایدار، افزایش صادرات غیرنفتی و ایجاد فرصت‌های جدید برای اشتغال به ویژه برای جوانان عزیز، تحصیلکردگان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌هاست."

همچنین آقای روحانی با قدردانی از عملکرد مردم ایران در زمینه "اقتصاد مقاومتی" گفت: "اتصال دولت و ملت و اعتماد به یکدیگر تحریم‌ناپذیر است."

رئیس جمهوری ایران با اشاره به اینکه "حقوق هسته‌ای ملت ایران" در مذاکرات اتمی "تثبیت" شده است گفت: "سازمان تحریم را در هم شکسته‌ایم و این ملت در مسیر اهداف بلند خود موفق خواهد بود."

ایران و کشورهای موسوم به گروه ۵+۱ (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، و آلمان) همچنان در حال مذاکره برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای هستند. در صورتی که این توافق در مهلت مقرر صورت بگیرد برنامه اتمی ایران در ازای کاهش تدریجی تحریم‌های بین‌المللی مهار خواهد شد.

یک روز قبل، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی به مناسبت نوروز گفت امسال "بهترین فرصت چند دهه اخیر" برای پیگیری آینده‌ای متفاوت میان تهران و واشنگتن به وجود آمده است. آقای اوباما از مردم و رهبران ایران خواست که در مهلت باقی‌مانده توافق هسته‌ای را بپذیرند زیرا "این فرصت شاید دوباره به زودی تکرار نشود."

آقای روحانی در ادامه پیام نوروزی خود افزود روابط ایران با همه همسایگانش بهبود یافته است: "نسبت به سایر کشورها سیاست ما تنش‌زدایی و گسترش همکاری‌هاست، هم با شرق هم با غرب به ویژه کشورهای منطقه."

به گفته آقای روحانی، ایران دوستانش را در مبارزه با تروریسم تنها نگذاشته و "این کمک را تا ریشه‌کن کردن افراطی‌گری و تروریسم در منطقه و جهان" ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری ایران همچنین درباره برگزاری دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در اسفند ۱۳۹۴ گفت باید "فضای بهتری" برای فعالیت احزاب به وجود آید و "آستانه تحمل" بالاتر برود: "دست به دست هم دهیم مجلسی بسازیم که شایسته این ملت بزرگ ایران است."

مطالب مرتبط