عراقچی: در صورت هماهنگی در طرف مقابل، توافق در دسترس است

حق نشر عکس ISNA

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکره کننده این کشور با اعضای گروه ۵+۱ می‌گوید که درصورت هماهنگی در میان طرفهای مقابل و داشتن اراده سیاسی "رسیدن به توافق در دسترس است."

او شب گذشته (یکشنبه ۲ فروردین/۲۲ مارس) در سخنانی در تلویزیون ایران گفت که طرفهای مقابل اختلاف نظر دارند و افزود: "فکر می‌کنم آنچه بیش از هر چیز نیاز است، هماهنگی طرف‌های مقابل ماست که بتوانند در شرایط حاضر به نظر واحد در مذاکرات برسند. ما در مذاکرات اخیر شاهد بودیم که این هماهنگی به صورت کامل وجود ندارد و به همین دلیل آنها در مذاکرات لوزان جلسه‌ای تشکیل دادند و سعی کردند به هماهنگی مواضع خود برسند."

معاون وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که مذاکرات "در شرایط حساسی" قرار دارد و طرفین باید "یک توافق متوازن داشته" باشند که به گفته وی "در مقابل اعتمادسازی، شناسایی برنامه هسته‌ای ما و رفع تحریم‌ها باشد."

اظهارات این عضو ارشد مذاکرات اتمی ایران در حالی منتشر می‌شود که پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم گفته بود که ایران در جریان مذاکرات اتمی با قدرت‌های جهانی هنوز با آنچه برای دست یافتن به توافق نهایی ضروری است موافقت نکرده، اما قدم‌هایی برداشته و رسیدن به توافق ممکن است.

آقای اوباما در گفت و گو با هافینگتون پست افزود که ایران باید بتواند به جهان نشان دهد که در پی دست‌یافتن به سلاح اتمی نیست و لازم است این امر به طور منسجم و کامل قابل راستی‌آزمایی باشد.

حق نشر عکس AP

آقای عراقچی در واکنش به این اظهارات گفت که "اگر به توافق برسیم باید قابلیت راستی‌آزمایی برای هر دو طرف باشد. یعنی اگر اقداماتی که ما قبول می‌کنیم و طرف مقابل قبول می‌کند، هر دو این اقدامات باید قابل راستی‌آزمایی یا اثبات شدن باشد."

او افزود: "طبیعتا برنامه‌هایی را که ایران قبول می‌کند توسط آژانس راستی‌آزمایی خواهد شد. تعهداتی هم که طرف مقابل برای برداشته شدن تحریم‌ها تقبل می‌کند باید در عمل اثبات و نشان داده شود."

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین درباره اظهارنظر آقای اوباما مبنی براین که تهران هنوز با آنچه برای دست یافتن به توافق نهایی ضروری است موافقت نکرده،گفت: "ما در مرحله حساسی از مذاکرات هستیم و طبیعی است این گونه صحبت‌ها برای تاثیرگذاری بر فضای مذاکرات توسط افراد مختلف صورت گیرد."

بر اساس توافقی که ایران و گروه ۱+۵ در اواخر نوامبر گذشته به آن دست یافتند، دو طرف قرار بود تا پایان ماه مارس (۱۱ فروردین) به یک توافق سیاسی در مورد کلیات برسند و سپس تا پایان ژوئن (۹ تیر) در مورد جزئیات توافق کنند.

اما آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با دو مرحله‌ای شدن توافق مخالفت کرد و گفت که کلیات و جزئیات باید "در یک جلسه واحد" مورد توافق قرار گیرد.

او همچنین تأکید کرده است که تحریم‌ها علیه ایران باید یکجا و در ابتدای اجرای توافق برداشته شود.