اسرائیل جاسوسی از مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا را تکذیب کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دولت اسرائیل گزارش روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال مبنی بر جاسوسی از گفت‌و‌گوهای ایران و آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای ایران را تکذیب کرده است.

یک مقام بلندپایه اسرائیلی به بی‌بی‌سی گفت گزارش روزنامه وال استریت ژورنال "کذب محض" است.

یک مقام بلندپایه آمریکایی به کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در واشنگتن گفته است که "هرچند استفاده اسرائیل از همه ابزارهای ممکن" برای جمع آوری اطلاعات در مورد گفتگوها "عجیب نیست" اما "هیچ شاهدی در اسناد عمومی در دست نیست که ثابت کند اسرائیلی مستقیما در کار آمریکا تجسس می کردند."

وال استریت ژورنال نوشته بود که اسرائیل برای این دنبال جزئیات گفت‌و‌گوهای ایران و آمریکا بود تا بتواند علیه توافقنامه‌ای با ایران، مدارک کافی جمع‌آوری کند.

بنیامین نتانیاهو در سخنرانی خود در کنگره آمریکا هشدار داد که مذاکرات هسته‌ای آمریکا و ایران و توافقی که ممکن است به دست بیاید "راه این کشور برای دستیابی به بمب اتمی" را هموار می‌‎کند.

هدف از مذاکرات ایران و آمریکا، به عنوان عضو اصلی گروه ١+٥، پیدا کردن راهی برای ادامه فعالیت هسته‌ای ایران و در عین حال، اطمینان بخشی به جامعه جهانی در مورد غیرنظامی بودن این فعالیت‌ها است.

وال استریت ژورنال نوشته است که اسرائیل از سال پیش شروع به استراق سمع مذاکرات کرد و اطلاعاتی از گزارش‌های محرمانه مقام‌های آمریکایی و منابع دیپلماتیک طرف‌های اروپایی مذاکرات به دست آورد.

این روزنامه نوشته است که کاخ سفید زمانی از این عملیات مطلع شدکه سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا که از اسرائیل جاسوسی می‌کردند، پیام‌های مبادله شده میان مقام‌های اسرائیلی را ضبط کردند و مشخص شد که این پیام‌ها تنها می‌توانسته از مذاکرات محرمانه درز کرده باشد.

حق نشر عکس AP
Image caption تنش میان کاخ سفید و دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تشدید شده است

وال استریت ژورنال می‌گوید آمریکا به خصوص از این ناراحت بود که اسرائیل تلاش کرده بود این اطلاعات را با قانونگذاران آمریکایی در میان بگذارد و برای مخالفت توافقنامه احتمالی با ایران، مدارک و اسنادی جمع‌آوری کند.

یک مقام بلندپایه دولت اسرائیل به بی‌بی‌سی گفته است "دولت اسرائیل علیه آمریکا و سایر متحدانش، دست به جاسوسی نمی‌زند و هدف این اتهام‌های نادرست، به طور آشکار آسیب زدن به روابط مستحکم میان آمریکا و اسرائیل، و روابط امنیتی و اطلاعاتی دو طرف است."

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه از تایید یا تکذیب این خبر خودداری کرد اما گفت که تماس آمریکا با اسرائیل درباره مذاکرات اتمی با ایران ادامه دارد و افزود که دولت اوباما همچنان به طور خصوصی اسرائیلی ها را در جریان می گذارد.

در ماه فوریه گزارش هایی در آمریکا و اسرائیل منتشر شد دایر بر اینکه دولت اوباما مظنون است بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اجازه داده که اطلاعات محرمانه مربوط به مذاکرات اتمی ایران به رسانه‌ها درز کند.

آمریکا این موضوع را رد کرد اما جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز دوم مارس گفت: "افشای اطلاعاتی که به متحدمان اسرائیل داده شده، اطلاعاتی که در چارچوب نشست های منظم و محرمانه ارائه اطلاعات به آنها ارائه شده است، خیانت به اعتمادی خواهد بود که بین دو کشور متحد وجود دارد، حتی اگر اسرائیلی ها مدعی شوند که این اطلاعات را از جای دیگر به دست آورده اند."

گزارش روزنامه وال استریت ژورنال زمانی منتشر می‌شود که تنش میان کاخ سفید و دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بار دیگر در روزهای اخیر تشدید شده است.

آقای نتانیاهو در روزهای پایانی تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود که در صورت پیروزی، با تشکیل کشور مستقل فلسطینی مخالفت خواهد کرد. او همچنین برای تشویق هواداران خود به حضور در پای صندوق های رای، گفته بود که احزاب مخالف، رای‌دهندگان عرب را با اتوبوس به مراکز رای‌گیری می‌برند و هشدار داده بود که "اعراب دسته دسته درحال رای دادن هستند."

چنین اظهاراتی، انتقاد شدید دولت آمریکا را در پی داشت.

از آن زمان، آقای نتانیاهو از اظهاراتش در مورد تشکیل کشور مستقل فلسطینی عقب‌نشینی کرده و از رای دهندگان عرب اسرائیلی هم عذرخواهی کرده است.

مطالب مرتبط