مدیرکل آژانس: ایران باید پروتکل الحاقی را اجرا کند

یوکیا آمانو حق نشر عکس AP
Image caption آقای آمانو تأیید کرده است که ایران به تعهدات خود در موافقتنامه ژنو عمل کرده است

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، می‌گوید برای اطمینان یافتن از صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های اتمی ایران، این کشور باید پروتکل الحاقی را اجرا و ابهامات در مورد اقداماتی که ممکن است در گذشته انجام داده باشد را رفع کند.

آقای آمانو در گفت و گو با شبکه تلویزیونی پی‌بی‌اس گفت: "در صورت اجرای این پروتکل، آژانس می تواند به تأسیسات اعلام نشده ایران دسترسی پیدا کند و درخواست بازرسی های فوری بدهد که این برای شناسایی اقدامات اعلام نشده [احتمالی] مفید است."

او با حیاتی دانستن اجرای پروتکل الحاقی برای اطمینان از صلح آمیز بودن فعالیت های اتمی ایران افزود: "در غیر این صورت ما فقط می توانیم بگوییم که فعالیت های اعلام شده ایران صلح آمیز است، اما نمی توانیم بگوییم که آیا هدف همه اقدامات اتمی ایران صلح آمیز است یا نه".

آقای آمانو یادآور شد که ایران در گذشته پروتکل الحاقی را امضا و مدتی آن را اجرا کرد، اما پس از بروز اختلاف میان این کشور و قدرت های غربی، اجرای پروتکل متوقف شد.

دبیرکل آژانس گفت که مقامات ایران نشانه هایی بروز داده اند مبنی بر اینکه اگر با گروه ۱+۵ به توافق جامع دست یابند، آمادگی اجرای پروتکل الحاقی را دارند.

واکنش ایران

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در واکنش گفته است:‌ "اجرای پروتکل الحاقی در ایران، یا هر کشور دیگری، موضوعی حاکمیتی است و در اختیار آژانس یا دستگاه دیگری نیست که بخواهد اجرای آن را الزامی کند".

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل، بارها خواهان اجرای این پروتکل توسط ایران شده اند.

با این حال، آقای کمالوندی تاکید کرد که ایران قطعنامه های شورای حکام و شورای امنیت را در این مورد "غیرقانونی" می داند و به همین دلیل، در حال حاضر آن را اجرا نمی کند.

آقای آمانو پیشتر در ماه جاری گفته بود که ایران باید با بازرسی های سرزده موافقت کند.

آقای کمالوندی روز سه شنبه در واکنش گفت که این اظهارات می تواند به مذاکرات ایران و قدرت ها لطمه بزند.

او گفت:‌ "خیلی بهتر می بود اگر آمانو فقط درباره گزارش های فصلی و ماهانه آژانس بین المللی انرژی اتمی سخن می گفت."

آقای کمالوندی در ماه ژوئن گذشته گفته بود که ایران ممکن است بازرسی های سرزده را به عنوان بخشی از موافقتنامه با قدرت ها بپذیرد.