مسائل باقی‌مانده در مذاکرات هسته‌ای ایران 'تحقیقات و لغو تحریم‌ها هستند'

حق نشر عکس AFP

خبرگزاری‌های رویترز و فارس می‌گویند که مسائل باقی مانده در مذاکرات هسته‌ای لغو تحریم‌های سازمان ملل و تحقیق و توسعه در برنامه هسته‌ای ایران هستند.

رویترز از قول یک مقام ارشد ایرانی نوشته است که "پیشرفتی بزرگ درباره همه موضوعات به دست آمده است."

پیشتر علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم پس از دیدار با ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، به خبرگزاری مهر گفت: "درباره بخش قابل توجهی از مذاکرات به فهم مشترک رسیده‌ایم."

البته آقای صالحی تاکید کرد که "یکی دو موضوع فنی" باقی مانده و هنوز توافقی صورت نگرفته است. خبرنگار تسنیم هم از قول او نقل کرده که هنوز تصمیمی برای تمدید مذاکرات پس از سه‌شنبه گرفته نشده است.

مذاکرات هسته‌ای ایران، امروز با گفتگوی محمدجواد ظریف و جان کری، و آقایان صالحی و مونیز از سر گرفته شد.

هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و حسین فریدون، برادر رئیس‌جمهور ایران و مشاور ویژه او نیز در مذاکرات امروز (۷ فروردین) در لوزان سوئیس حاضر بوده‌اند.

دیشب حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، تلفنی با روسای‌جمهوری روسیه، فرانسه، چین و نخست‌وزیر بریتانیا در باره مذاکرات هسته‌ای ایران و تحولات منطقه صحبت کرد. او همچنین نامه‌ای به رهبران گروه ۱+۵ نوشته است.

ایران و شش قدرت جهانی (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) پس از دو بار تمدید مهلت مذاکرات هسته‌ای، پایان ماه مارس (۱۱ فروردین) را به عنوان موعد رسیدن به توافق کلی اعلام کرده‌اند.

حق نشر عکس AP

دو طرف پس از دور پیشین مذاکرات، که بیش از یک هفته پیش در لوزان سوئیس انجام شد، اعلام کردند که به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند، اگرچه همچنان اختلاف نظرهایی وجود دارد.

نزدیک شدن به موعد توافق کلی و اعلام پیشرفت در مذاکرات حساسیت گفتگوها را بالا برده است. عباس عراقچی، عضو هیات مذاکره‌کننده ایرانی، پیش از آغاز گفنگوهای امروز به خبرنگاران گفت: "تلاش ما این است که بتوانیم در خصوص تمام موضوعات به یک راه‌حل برسیم و سپس در ماه‌های آینده این راه‌حل‌ها را مکتوب کنیم."

البته او تاکید کرد که رسیدن به چنین نتیجه‌ای هنوز قطعی نیست.

انتظار می‌رود که دیگر وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ نیز به مذاکرات جاری بپیوندند، از جمله گزارش شده که فیلیپ هاموند و لوران فابیوس، وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه، فردا (شنبه) وارد جریان مذاکرات شوند.

آلن ایر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با کسری ناجی، خبرنگار اعزامی ما به محل مذاکرات گفت که محیط گفت‌وگوها "خیلی حرفه‌ای" است:

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مطالب مرتبط