رشد کم سابقه در بازار بورس تهران

حق نشر عکس a

در حالی که بازارهای اقتصادی ایران در هفته اول تعطیلات نوروزی تعطیل بودند و در هفته دوم فعالیت کمی داشتند، بازار بورس تهران بعد از پایان تعطیلات، شاهد رونقی قابل توجه بوده است.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، در پایان معاملات ۱۶ فروردین (۵ آوریل) با ۲۴۲۶ واحد افزایش به بالاتر از ۷۰ هزار واحد رسید. این، بالاترین میزان افزایش روزانه در شاخص کل بورس تهران در بیش از دو سال گذشته است.

کارشناسان اقتصادی، این تغییر را ناشی از فضای روانی مثبت ایجاد شده پس از تفاهم هسته ای لوزان می داننند که باعث افزایش اعتماد سهامداران به فعالیت در بازار بورس شده است.

به گزارش رسانه های تهران، در دو روز اخیر میزان استقبال مردم برای سرمایه گذاری در بورس، در برخی موارد منجر به تشکیل صف های طولانی برای خرید سهام شرکت ها شده است.

محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، امروز در مصاحبه با شبکه اول تلویزیون ایران گفت که میزان سود سهامداران در بازار بورس، تحت تاثیر نتایج مذاکرات هسته ای، در روز شنبه حدودا ۳ درصد و امروز حدود ۳.۵ درصد بوده است.

آقای فطانت در عین حال پیش بینی کرد که این وضعیت در دراز مدت ادامه نیابد و بازار بورس، در مدت کوتاهی به تعادل برسد.

روند صعودی بازار بورس تهران، در شرایط افزایش امیدواری عمومی نسبت به مذاکرات هسته ای، از ۲۳ اسفند گذشته و با رشد حدودا هزار واحدی شاخص بورس آغاز شد. شاخص کل بورس که در روز ۱۷ اسفند تا مرز ۶۳ هزار و ۸۰۶ واحد سقوط کرده بود، در آخرین هفته سال ۱۳۹۳ به ۶۴ هزار و ۷۰ واحد رسید.

این در حالی است که در ۱۵ ماه پیش از آن، وضعیت بازار بورس بحرانی شده و بسیاری از سهامداران به شدت متضرر شده بودند.

شاخص بورس تهران در آغاز سال ۱۳۹۳ بیشتر از ۷۹ هزار واحد بود اما تا بهمن ماه به سطح ۶۵ هزار واحد رسید.

ادامه این رکود، در ابتدای بهمن باعث شد تا گروهی از سهامداران در ساختمان بورس تهران تجمع اعتراضی برگزار کنند.

تجمع کنندگان خواستار آن بودند که بورس تهران، تا زمان بهبود شرایط تعطیل شود تا جلوی زیان سهامداران گرفته شود.