حمایت رئیس مجلس ایران از بیانیه لوزان

حق نشر عکس icana.ir

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران با ذکر اینکه "مجلس از حرکت تیم مذاکره‌کننده حمایت می‌کند" گفت که بیانیه لوزان "نشانه خوبی در خصوص حل مسئله هسته‌ای است".

آقای لاریجانی امروز دوشنبه ۱۷ فروردین (۶ آوریل) در جریان دیدار نوروزی با نمایندگان و کارکنان مجلس دورنمای "تلاش‌های دولت در مسئله هسته‌ای" را مثبت دانست و افزود: "مسیر طی شده امیدوارکننده بوده و مردم ما خوشحال هستند که مسیر روشنی به‌وجود آمده است."

همزمان با انتشار این اظهارات، اسماعیل جلیلی عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت (بزرگترین فراکسیون مجلس نهم) گفت که علی لاریجانی در جلسه اخیر این فراکسیون، صدور بیانیه لوزان را مبتنی بر "تصمیمات نظام" دانسته و از مفاد آن دفاع کرده است.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵، چهار روز پیش با صدور بیانیه ای در شهر لوزان سوئیس اعلام کردند که بر سر چارچوب راه هایی برای حل اختلافات موجود در مورد برنامه هسته ای ایران به توافق رسیده اند.

اسماعیل جلیلی در مصاحبه با خبرگزاری مهر تاکید کرد که آقای لاریجانی در نشست فراکسیون رهروان ولایت گفته که این بیانیه در کلیات، "چارچوب‌های نظام" را در نظر گرفته، هرچند "ممکن است جزئیاتی وجود داشته باشد که باید بررسی شود".

وی افزود که رئیس مجلس به نمایندگان منتقد توصیه کرده که "صحبت‌های ظریف و صالحی را بشنوند و بعد از آن موضع‌گیری کنند"، چون "برخی اظهارات که مطرح می‌شود دقیق نیست که می‌تواند هم به خود افراد و هم به منافع ملی کشور لطمه وارد کند".

اجرای پروتکل الحاقی

به گفته اسماعیل جلیلی، آقای لاریجانی در ارتباط با اجرای پروتکل الحاقی تاکید کرده که اجرای این پروتکل، هم می تواند به صورت قانون به تصویب مجلس برسد و هم اینکه به صورت "داوطلبانه اجرا شود" که در آن صورت نیاز به تصویب مجلس ندارد.

در بیانیه لوزان، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران مورد توافق قرار گرفته است.

به روایت آقای جلیلی، علی لاریجانی ادامه داده است که اجرای برخی از بندهای پروتکل الحاقی به طور داوطلبانه، کاری است که هم در زمان مسئولیت خود آقای لاریجانی در مذاکرات هسته ای و هم در زمان مسئولیت سعید جلیلی انجام شده است.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، دیروز در واکنش به تفاهم هسته‌ای لوزان گفته بود که پروتکل الحاقی برای اجرا باید در مجلس تصویب شود.

آقای بروجردی افزود: "نظرات متفاوتی در این زمینه در مجلس فراوان است و به نظر می رسد راه همواری برای تصویب پروتکل الحاقی در مجلس وجود ندارد."

پروتکل الحاقی امکان بازرسی‌های وسیع و سرزده از تمام مناطق مورد نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعم از تاسیسات اعلام شده و نشده را برای بازرسان این آژانس فراهم می‌کند.