هشدار فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران به عربستان

حق نشر عکس MEHR
Image caption فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران: توصیه می‌کنم ارتش عربستان دست از تجاوز خود بردارد

سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران به عربستان درباره حمله به یمن هشدار داده و پیش‌بینی کرده است که عربستان "در این تجاوز شکست خواهد خورد".

به گزارش ایسنا سرتیپ پوردستان امروز یکشنبه ۲۳ فروردین در یک نشست خبری گفت: "هنوز گلوله‌ای به سمت ارتش عربستان شلیک نشده ولی ما آثار شکست را در ارتش اجاره‌ای عربستان می‌بینیم، وای به حال روزی که چند ترقه در ریاض شلیک شود."

نمایندگان مجلس ایران هم از احتمال ارائه طرحی فوریتی برای توقف موقت حج عمره در صورت تامین نشدن امنیت زائران ایرانی خبر داده اند.

غلامرضا کاتب، نماینده گرمسار به خبرگزاری خانه ملت گفت باید "پوزه عربستان به خاک مالیده شود" و هشدار داد که مجلس ایران "در مقابل این حرمت‌شکنی نسبت به مردم بی تفاوت نخواهد بود".

حمله ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی به مواضع شبه‌نظامیان شیعه حوثی در یمن انتقاد شدید ایران را به دنبال داشته و تنش در روابط دو کشور را به طرز کم سابقه ای افزایش داده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران حملات عربستان به یمن را با عملیات اسرائیلی در غزه مقایسه کرده و آن را "جنایت و نسل‌کشی" خوانده است.

______________________________________________________________

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران:

قطعا بینی سعودی‌ها به خاک مالیده خواهد شد. ما با سعودی‌ها اختلافات متعددی در مسائل گوناگون سیاسی داریم؛ اما این را همیشه می‌گفتیم که سعودی‌ها در کار سیاست خارجی‌شان یک وقار و متانتی نشان می‌دهند. این وقار و متانت را هم از دست دادند. چند جوان بی‌تجربه، امور آن کشور را در دست گرفتند و دارند آن جنبه‌ توحش را غلبه می‌دهند بر جنبه‌ متانت و ظاهرسازی. این به ضررشان تمام خواهد شد. من هشدار می‌دهم به سعودی‌ها، از این حرکت جنایت‌آمیزی که در یمن می‌کنند باید دست بردارند. این در این منطقه قابل قبول نیست.

______________________________________________________________

انتقادها از حمله نظامی عربستان به یمن در روزهای اخیر با موج اعتراض‌های عمومی در ایران به "تعرض به دو نوجوان ایرانی" در فرودگاه جده همراه شده است.

هفته گذشته یکی از مقام‌های وزارت خارجه ایران تایید کرد که ماموران فرودگاه جده عربستان هنگام بازرسی بدنی دو نوجوان ایرانی که به حج عمره رفته بودند به آنها "تعرض" کرده‌اند. او از کلمه "شبه‌تجاوز" برای توصیف این اتفاق استفاده کرد.

انتشار این خبر واکنش گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و همین طور در میان مقام‌های ایران برانگیخت.

دیروز شنبه تجمعی اعتراضی همراه با شعارهای تند علیه عربستان در برابر سفارت این کشور در تهران برگزار شد.

گزارش‌ها از مشهد حاکی است که امروز هم تجمعی اعتراضی در مقابل کنسولگری عربستان در این شهر برگزار شده است.

دیروز حسن روحانی رئیس جمهور ایران در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به او دستور داد که از "مجازات مجرمان و تامین امنیت زائران" مطمئن شود.

آقای روحانی در این نامه نوشت که اگر امنیت و کرامت زائران ایرانی در جریان سفر حج عمره مخدوش شود، چنین سفرهایی ممکن است "به حرام تبدیل شود".

مطالب مرتبط