نمایندگان مجلس ایران خواهان انتشار هرچه سریعتر "فکت‌شیت" ایرانی شده‌اند

حق نشر عکس icana

حسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، می‌گوید در چهارچوب تفاهم نامه لوزان سوئیس نمایندگان مجلس با امضای "توماری" خواهان انتشار هرچه سریعتر "فکت‌شیت" ایرانی شده‌اند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از این نماینده مجلس گزارش کرده است که تاکنون "۱۵۰ نفر نماینده این تومار را امضاء کرده‌اند و قرار است بعد از تکمیل امضاء برای وزیر امور خارجه ارسال شود."

ایران و کشورهای گروه ۱+۵، در دوم ماه آوریل (سیزدهم فروردین) بر سر چارچوب راه حل‌های رسیدن به یک موافقتنامه جامع هسته‌ای تا اول ماه ژوئیه (۱۰ تیرماه) تفاهم کردند؛ اما مقامات ایران و آمریکا برداشت‌های متفاوتی از نتیجه مذاکرات هسته ای در لوزان سوییس بدست داده‌اند و در اظهارات مقام‌های دو کشور برداشت‌های متفاوتی از مسئله لغو تحریم‌ها و غنی‌سازی اورانیوم دیده می‌شود.

به دنبال این تحولات محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به نمایندگان مجلس توضیحاتی داد و همزمان تعدادی از نمایندگان مجلس ایران ضمن واکنش به آن خواهان ارایه "فکت‌شیت" ایرانی این تفاهم‌نامه شدند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به همراه گروه مذاکره کننده اتمی ایران در لوزان سوییس

در همین رابطه پیشتر (سه‌شنبه، ۱۸ فروردین/۷ آوریل) جواد کریمی‌قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه وعده داده‌اند که فکت‌شیت ایران (جزئیات توافق لوزان) در روزهای آتی منتشر خواهد شد.

آقای کریمی‌قدوسی گفت باید منتظر باشیم تا طی روزهای آینده با انتشار این جزئیات "مواردی که موجب نگرانی شدید شده، در این فکت‌شیت اصلاح و منتشر شود."

تحریم ها

بعد از مذاکرات لوزان، هیئت ایرانی اعلام کرد تحریم‌های مربوط به برنامه هسته ای ایران که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته شده است به محض امضای موافقتنامه و اجرایی شدن مفاد آن تماما لغو خواهد شد.

حق نشر عکس AP
Image caption هیات مذاکره کننده ایران و آمریکا در جریان گفت و گوهای اتمی در سوییس

محمدجواد ظریف در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران گفت که به محض دسترسی به موافقتنامه تمام قطعنامه هایی که در رابطه با برنامه هسته ای ایران به تصویب رسیده است لغو خواهد شد و در صورت اجرایی شدن مفاد موافقت نامه تمام تحریم های اقتصادی و مالی که از سوی آمریکا اعمال شده است از میان برداشته خواهد شد.

آقای ظریف گفته بود "آمریکا موظف است تمام تحریم های فرامرزی اقتصادی، مالی، نفتی و پولی راکه در متن موافقتنامه گنجانده خواهد شد بردارد، به تحریم ها پایان دهد و نه آن که آنها را تعلیق کند."

آقای ظریف سپس در مورد این که دیپلمات ها در رابطه با تحریم های آمریکا از " تعلیق" استفاده می کنند گفت که کاربرد این کلمه به دلیل قوانین داخلی آمریکاست.

در همین حال اما به گفته یک مقام آمریکایی تحریم ها مرحله به مرحله، پس از اطمینان از عمل ایران به تعهدات خود برچیده خواهد شد.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: "بخشی از موضع آمریکا همواره در این توافق این بوده است که برداشته شدن تحریم‌ها به‌صورت مرحله به مرحله انجام گیرد مطمئنا در صورت اطمینان یافتن از این که ایران به تعهدات خود عمل کرده است تحریم ها برچیده خواهد شد."

سخنگوی دولت آمریکا سپس گفت که تعلیق مسلما نخستین گام است و افزود: "پس از آن که آژانس بین المللی انرژی اتمی اطمینان یافت که ایران مهمترین گام های مربوط به برنامه هسته ای خود را برداشته است تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا در رابطه با برنامه هسته ای ایران تعلیق خواهد شد.

به گفته خانم هارف، تحریم های مربوط به آمریکا اول تعلیق و بعد از اطمیان از عمل ایران به تعهدات خود برچیده خواهد شد. "

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید هم گفت "تنها زمانی می‌توانیم از تعلیق تحریم‌ها صحبت کنیم که در مورد بستن همه راه‌های دسترسی ایران به سلاح اتمی به توافق رسیده باشیم."

او تاکید کرد: "ما هیچ وقت نگفته‌ایم همه تحریم‌ها علیه ایران باید یک شبه برداشته شوند."

مطالب مرتبط