گزارش مرگ ۹ نوزاد؛ بخش ویژه بیمارستان امام خمینی برای ضدعفونی 'تعطیل شد'

حق نشر عکس PA

یکی از مدیران درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره انتشار خبر "مرگ ۹ نوزاد در بیمارستان امام خمینی" گفته است، بعد از انتشار گزارش‌هایی در این‌باره بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان برای ضدعفونی تعطیل شد.

این نوزادان در فاصله ماه‌های دی تا اسفند پارسال درگذشتند.

دکتر بهنام شباب، مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌و‌گو با ایسنا، این موضوع را که نوزادان بستری شده در بیمارستان امام خمینی به دلیل عفونت درگذشته‌اند، تکذیب کرده اما در عین حال گفته بعد از انتشار گزارشی درباره احتمال عفونت در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان، بلافاصله با دستور کمیته ویژه، این بخش تعطیل و برای از بین بردن عفونت احتمالی اقدام شده است.

دکتر شباب توضیح نداده که آیا این بخش دوباره بازگشایی شده است یا نه.

بیمارستان دولتی امام خمینی یکی از بیمارستان‌هایی است که زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی تهران اداره می‌شود.

روز گذشته، روزنامه اعتماد، چاپ تهران در گزارشی از "مرگ ۹ نوزاد" به دنیا آمده در این بیمارستان، در زمستان ۱۳۹۳ خبر داد.

در گزارش روزنامه اعتماد به نقل از معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران گفته شده بود از این ۹ نوزاد سه نوزاد به عفونت بیمارستانی آسینتوباکتر مبتلا بودند و علت مرگ سایر نوزادان بیماری‌های زمینه‌ای بوده که به خاطر ابتلا به آن در بخش ویژه نوزادان نگهداری می‌شدند.

____________________________________________________

آسینتوباکتر چیست؟

آسینتوباکتر نوعی باکتری است که به‌وفور در محیط اطراف، از جمله در محیط‌های بیمارستانی، وجود دارد. این باکتری روی پوست بسیاری از آدم‌ها زندگی می‌کند.

این باکتری می‌تواند بیماران در بیمارستان را آلوده کند از جمله بیماران مبتلا به ذات‌الریه، عفونت شریان‌های خون، زخم‌های عفونی و بیماران مبتلا به عفونت مجاری ادرار. این عفونت می‌تواند برای بیمارانی که تحت مراقبت‌های ویژه هستند خطرناک باشد.

ضدعفونی دست‌ها و محیط بیمارستانی می‌تواند مانع انتقال باکتری شود. بیماران آلوده به باکتری معمولا ایزوله می‌شوند.

منبع: بیمارستان دانشگاه کمبریج ________________________________________________

نسرین کاظمیان، جانشین مسئول بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان امام خمینی هم به خبرنگار روزنامه اعتماد گفته بود: به‌طور معمول کمتر از دو ساعت پس از تولد، از نوزادانی که باید در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شوند، آزمایش خون انجام می‌شود.

به گفته خانم کاظمیان وقتی اولین کشت خون نوزاد، آلودگی به آسینتوباکتر را نشان داد، برای ضدعفونی بخش اقدام شد و بیمارستان منتظر مورد دوم و سوم نماند.

به گفته مسئولان بیمارستان امام خمینی، آمار مرگ و میر نوزادان تفاوت معناداری با قبل نداشته است. مسئولان بیمارستان می‌گویند چون نوزادان زودرس و دارای بیماری‌های جدی در بخش ویژه نوزادان بستری هستند، معمولا آمار مرگ و میر در این بخش بیش از سایر بخش‌هاست.