موضوع تحقیق و تفحص از مقام‌های دوتابعیتی در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی می‌شود

حق نشر عکس Getty Images

رسانه‌های ایران می‌گویند ۱۱ نماینده مجلس طرحی را برای تحقیق و تفحص از مقام های دو تابعیتی یا دارای گرین کارت (اقامت آمریکا) امضا کرده اند و این موضوع این هفته در کمیسیون بررسی می شود.

خبرگزاری مهر می‌گوید "بررسی تحقیق و تفحص از افراد دوتابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلأهای قانونی" در دستور کار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است.

در برنامه‌ای که از جزئیات کار این هفته کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران منتشر شده، نوبت بررسی این موضوع روز یکشنبه، سی ام فروردین، تعیین شده است.

موضوع تابعیت مضاعف برای مقام ها و مدیران ارشد دولتی و ممانعت از به کارگیری آنها در مشاغل حساس، در چند سال اخیر در ایران مطرح بوده است.

مجلس ایران یک بار به یکی از نامزدهای پیشنهادی وزارت نفت (در دوره محمود احمدی نژاد) از جمله به دلیل دوتابعیتی بودن او رای اعتماد نداد.

بهمن سال گذشته خورشیدی هم ۱۳ نماینده مجلس از جمله جواد کریمی قدوسی، ابراهیم آقامحمدی، فاطمه آلیا و روح‌الله حسینیان در تذکری رسمی به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران مدعی شده بودند که یکی از مسئولان ارشد دفتر او "دارای تابعیت مضاعف از کشور آمریکا" است.

نمایندگان هشدار داده بودند که "در اختیار داشتن مشاغل و مناصب حساس دولتی توسط افرادی با تابعیت دوگانه می تواند مخاطره آمیز بوده و کشور را با چالش مواجه کند."

روابط عمومی دفتر رئیس جمهور ایران با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تکذیب این موضوع آن را "تکرار یاوه‌سرایی‌های بیگانگان" خوانده بود.

مطابق قوانین ایران اشتغال افراد دو تابعیتی در مناصب ارشد دولتی ممنوع است.