هشدار ظریف درباره احتمال ادامه تحریم ها: بدون محدودیت به غنی سازی ادامه می دهیم

حق نشر عکس Getty

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره مذاکرات جاری اتمی با گروه ۱+۵ گفته است "ما درباره حذف مرحله به مرحله تحریم ها صحبت نمی کنیم."

وی تهدید کرده است که اگر مسیر رویارویی انتخاب شود و طرف ها تحریم ها را ادامه دهند، ایران هم به غنی سازی "بدون هیچ محدودیتی" ادامه خواهد داد.

آقای ظریف در گفت و گو با شبکه تلویزیونی یورونیوز گفته است "متاسفانه ایالات متحده آمریکا صحبت در این باره را شروع و از عبارت لغو مرحله به مرحله استفاده کرده است."

وزیر امور خارجه ایران گفته "اگر شما به بیانیه مشترک مراجعه کنید، حتی واژه تعلیق را نمی بینید و کلمه مرحله ای را هم نخواهید دید. روشن است که تمام تحریم های اقتصادی و مالی پایان خواهد یافت."

آقای ظریف توضیح داده است که برای اتخاذ تدابیری درباره اقدامات غیرقابل بازگشت از سوی ایران و اقدامات غیرقابل برگشت توسط ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل، پیش تر توافق کرده بودیم.

او یک بار دیگر گفته است که "بعد از توافق نهایی اتمی به شورای امنیت خواهیم رفت" و شورای امنیت قطعنامه ای صادر خواهد کرد که بر اساس آن تمام قطعنامه های قبلی فسخ و به تمام تحریم ها پایان داده خواهد شد.

آقای ظریف گفته درباره لغو تحریم ها، مرحله بندی یا تعلیقی وجود نخواهد داشت.

ایران و گروه ۱+۵ بعد از ۱۸ ماه مذاکره، روز ۱۳ فروردین (دوم آوریل) بر سر مفاد توافق نهایی اتمی، به تفاهم رسیدند.

قرار است طرف ها برای رسیدن به توافق نهایی و سند آن تا روز ۹ تیر به مذاکرات ادامه دهند.

طرف های مذاکره اعلام کرده اند که کار نگارش متن توافق از سه شنبه هفته جاری (اول اردیبهشت) آغاز می شود.