آمریکا چهار شرکت و پنج شخص را به خاطر صادرات تکنولوژی به ایران تحت تعقیب قرار داد

حق نشر عکس bbc

دادگستری آمریکا علیه چهار شرکت و پنج نفر به خاطر دور زدن تحریم‌ها و "صادرات غیرقانونی" تجهیزات میکروالکترونیکی پیشرفته، منبع تغذیه برق و دیگر کالاها به ایران، اعلام جرم کرده است.

بهرام مکانیک، تورج فریدی، خسرو افقهی، متین صادقی و آرتور شیو متهم هستند که قصد داشته‌اند با دور زدن تحریم‌ها تکنولوژی‌های حساس را به ایران منتقل کنند.

شرکت‌ اسمارت پاور سیتسمز در هیوستون تگزاس، شرکت تایوانی هوسودا، یک شرکت تجاری در استانبول و همچنین شرکت ایرانی فاراتل، به مالکیت آقایان مکانیک و افقهی نیز متهم هستند که در شبکه انتقال این تکنولوژی‌ها به ایران نقش داشته‌اند.

کنت مگدیسون، دادستان تگزاس، گفت که جلوگیری از صادرات غیرقانونی تجهیزات حساس الکترونیک یکی از اولویت‌های دستگاه قضایی آمریکا است و این پرونده نشانه‌ای از تعهد دادگستری آمریکا به تامین امنیت ملی این کشور است.

مطابق اعلام وزارت دادگستری آمریکا آقایان مکانیک و فریدی بازداشت و تفهیم اتهام شده‌اند. آقای افقهی نیز بازداشت شده است، اما آقایان صادقی و شیو خارج از آمریکا به سر می‌برند و برایشان حکم بازداشت صادر شده است.

دادگستری و خزانه‌داری آمریکا پیوسته به پیگیرد قضایی، مجازات و اعمال تحریم‌های تجاری علیه اشخاص و شرکت‌هایی که تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنند، می‌پردازند.

آقایان مکانیک و افقهی متهم شده‌اند که از طریق دو شرکتی که در آمریکا و ایران داشته‌اند (اسمارت پاور سیتسمز و فاراتل) از سال ۲۰۱۰ تاکنون تجهیزات مختلفی را به ارزش ۲۴ میلیون دلار به ایران منتقل کرده‌اند. از جمله این تجهیزات قطعات الکترونیکی است که در سیستم‌های موشکی زمین به هوا و موشک‌های کروز کاربرد دارند.

این پرونده ممکن است برای متهمان تا ۲۰ سال زندان و ۱ میلیون دلار جریمه برای هر مورد نقض تحریم‌ها داشته باشد.

دادگستری آمریکا تاکید کرده که همه این ادعاها فعلا در مرحله اتهام هستند و متهمان تا پایان رسیدگی قضایی مجرم محسوب نمی‌شوند.