ظریف: هر کاری در عراق می‌کنیم با هماهنگی دولتش است

حق نشر عکس Ilna
Image caption خانم بیشاپ گفت از سفرش به تهران خوشحال است و امیدوار است که روابط ایران و استرالیا گسترش پیدا کند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، می‌گوید که اقدامات ایران در عراق با هماهنگی دولت این کشور انجام می‌شود. این در حالی است که دو روز پیش حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق از تبلیغات ایران پیرامون حضور قاسم سلیمانی در این کشور انتقاد کرده بود.

محمدجواد ظریف امروز، ۲۹ فروردین، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا، گفت: "هر کاری که ایران در عراق انجام می‌دهد با هماهنگی با دولت عراق است. ما معتقد به حمایت بین‌المللی از دولت عراق هستیم و نباید در این رابطه گزینشی برخورد کنیم."

وزیر خارجه استرالیا در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که در سفرش به تهران با آقای ظریف درباره هدف مشترک کمک به دولت عراق برای بازپس‌گیری شهرها و دفاع از مردم گفتگو کرده است.

آقای ظریف نیز گفت نقش اصلی در مبارزه با گروه موسوم به 'دولت اسلامی' (داعش) بر عهده دولت عراق است. او گفت بمباران هوایی به تنهایی نمی‌تواند مساله افراط‌گرایی را حل کند.

پس از قدرت‌گیری داعش در عراق ائتلافی از کشورها به رهبری آمریکا به حملات هوایی علیه مواضع این گروه دست زده‌اند. ایران نیز با کمک به نیروهای عراقی، شبه نظامیان شیعه و همچنین پیشمرگ‌های کرد نقش مهمی در این خصوص داشته است.

عکس‌های متعددی از سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، شاخه خارجی سپاه پاسداران، منتشر شده که او را در عراق و در کنار نیروهایی که با داعش می‌جنگند نشان می‌دهد.

پیش از این نخست وزیر عراق در جریان سفرش به آمریکا درباره حضور آشکار قاسم سلیمانی در این کشور گفت: "مطمئنا فکر بدی بوده است. عراقی‌ها دارند برای نجات کشورشان از خود گذشتگی می‌کنند. وانمود کردن اینکه کسان دیگری دارند این کار را از طرف عراقی‌ها می کنند، از سوی عراقی‌ها قابل پذیرش نیست."

'توافق متوازن'

خانم بیشاپ در کنفرانس مطبوعاتی امروز نسبت به رسیدن به یک توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران ابراز امیدواری کرد و گفت این توافق باید متوازن باشد و منافع هر دو طرف را برآورده کند.

او همچنین گفت از سفرش به تهران خوشحال است و امیدوار است که روابط ایران و استرالیا گسترش پیدا کند.

وزرای خارجه ایران و استرالیا گفتند که علاوه بر بحران عراق و مساله هسته‌ای، درباره مساله پناهجویان و حقوق بشر نیز گفتگو کرده‌اند.

خانم بیشاپ در سفرش به تهران با حسن روحانی، رئیس جمهور، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران نیز دیدار کرد. در ۱۲ سال اخیر این اولین تماس دو کشور در این سطح بود.