یارانه نقدی 'پزشکان، وکلا، صاحبان خودروهای لوکس و صرافی‌ها حذف شده است'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بیش از ۷۰ میلیون ایرانی دست کم تا اواخر سال گذشته خورشیدی ماهانه ۴۵ هزار ۵۰۰ تومان به عنوان یارانه می گرفته‌اند

یک مقام دولتی ایران گفته است که یارانه برخی از افراد و خانواده‌های پردرآمد این کشور از ابتدای سال جاری خورشیدی حذف شده است.

احمد رستمی، سرپرست دفتر مطالعات رفاه اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خبرگزاری فارس درباره این افراد توضیح داده و گفته "برخی از اقشار بی‌نیاز شامل پزشکان، وکلا، صاحبان خودروهای لوکس، صاحبان صرافی و اعضای هیات مدیره بانک‌ها و شرکت‌های خصوصی و ایرانیان مقیم خارج" از فهرست دریافت کنندگان یارانه حذف شده‌اند.

مطابق قوانین افراد پردرآمد باید از فهرست دریافت یارانه حذف شوند اما به دلیل فقدان بانک‌های اطلاعاتی دقیق از میزان دارای خانوارها، روند اجرای این قانون با کندی همراه شده است.

به گفته آقای رستمی، برخی از افراد که میزان دارایی و درآمدشان مشخص بود، از ابتدای سال ۹۴ حذف شده‌اند اما قرار است فرمول دقیقی برای حذف تمام افراد پردرآمد تعیین شود.

کار گروه حذف یارانه اقشار پردرآمد با محوریت وزارت رفاه در حال تدوین این فرمول است.

______________________________________________________

  • درباره حذف یارانه‌ها و یارانه‌های نقدی

برنامه حذف یارانه‌ها حدود چهار سال پیش در دولت محمود احمدی‌نژاد با هدف اصلاح الگوی مصرف و افزایش قیمت شانزده قلم کالا و خدمات و توزیع یارانه نقدی شروع شد. بنابر قانون، دولت موظف بود قیمت بخشی از مواد سوختی نظیر بنزین و گازوئیل و گاز و برق را به حدی افزایش دهد که بهای آن به قیمت‌های واقعی برسد.

در مقابل هم پیش‌بینی شده بود که نیمی از درآمد حاصل از افزایش قیمت‌ها به صورت نقدی به خانوارها پرداخت شود و بقیه نیز در پروژه های عمرانی و اجتماعی هزینه شود. اما گزارش ها نشان داده که در طول چهار سال گذشته درآمدهای حاصل از افزایش قیمت ها به اضافه کمک سایر بخش‌ها نظیر وزارت نفت و نیرو و وام بانک مرکزی، تنها برای یارانه نقدی استفاده شده و سهمی به بخش های دیگر نرسیده است.

مقام های وزارت نفت ایران اواخر سال گذشته اعلام کردند که به دلیل پرداخت ماهانه نزدیک سه هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان از سوی وزارت نفت برای یارانه‌های نقدی "پروژه های بزرگ و اساسی صنعت نفت متوقف مانده است."

بنابر آمار، بیش از ۷۰ میلیون ایرانی دست کم تا اواخر سال گذشته خورشیدی ماهانه ۴۵ هزار ۵۰۰ تومان به عنوان یارانه می‌گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید: گاهشمار: حذف یارانه ها از طرح اولیه تا قانون

_______________________________________________________