اعلام آمادگی ایران برای تعامل با جهان 'بسیار فراتر از موضوع هسته‌ای'

محمدجواد ظریف حق نشر عکس Reuters
Image caption محمدجواد ظریف

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با انتشار یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد که ایران برای "تعامل سازنده بسیار فراتر از موضوع هسته‌ای" آمادگی دارد و مایل است برای حل مشکلات منطقه خلیج فارس و اطراف آن با صاحبان منافع در منطقه همکاری کند.

آقای ظریف در این یادداشت که امروز دوشنبه ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین) منتشر شده، نوشته است: "موضوع هسته ای، عارضه بی اعتمادی و تضاد است و نه دلیل آن. با توجه به پیشرفت های اخیری که در مهار این عارضه به دست آمده، وقت آن است که ایران و سایر صاحبان منافع در منطقه خلیج فارس و اطراف آن توجه خود را به عوامل بروز تنش در این منطقه معطوف کنند".

او از سازمان ملل و دبیرکل آن خواسته است که زمینه گفت و گو میان صاحبان منافع در منطقه را فراهم کند.

وزیر امور خارجه ایران نوشته است که برای شروع گفت و گو در مورد مشکلاتی که منطقه با آن روبروست، مسئله یمن بهترین گزینه است.

آقای ظریف یادآوری کرده که ایران طرحی چهار مرحله ای شامل آتش بس فوری، ارسال کمک های بشر دوستانه، فراهم کردن زمینه گفت و گو میان گروه های مختلف یمنی و تشکیل دولت فراگیر اتحاد ملی را پیشنهاد کرده است.

به نوشته او: "کسی نمی تواند در عراق با القاعده و گروه های مشابه آن مثل گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مقابله کند در حالی که در یمن و سوریه عملا زمینه رشد آنها را فراهم می کند".

ایران به شدت مخالف دخالت نظامی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن است و از دولت آمریکا به دلیل حمایت از عربستان سعودی انتقاد می کند.

از طرف دیگر عربستان سعودی ایران را به حمایت و تجهیز حوثی های یمن متهم می کند که علیه دولت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور این کشور جنگیدند و او را ناچار به فرار از کشور کردند.

سخنگوی کاخ سفید هم در واکنش به انتشار مقاله آقای ظریف در روزنامه نیویورک تایمز گفت: "عجیب است که وزیر خارجه ایران پیشنهاد حل و فصل مسالمت آمیز بحران یمن را داده در حالی ایران همچنان برای یک طرف درگیری (حوثی ها) سلاح می فرستد."

________________

تفسیر - امید پارسانژاد

آقای ظریف در یادداشتی که برای روزنامه نیویورک تایمز نوشته، به صراحت نمی گوید که "صاحبان منافع" در منطقه دقیقا کدام کشورها هستند و آیا ایران منافع قدرت های بزرگ، از جمله آمریکا را در این منطقه به رسمیت می شناسد یا نه. اما اشاره اش به این نکته که ایران آماده تعامل "فراتر از موضوع هسته ای" است، یادآور اظهارات اخیر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران است که گفته بود اگر مذاکرات اتمی به سرانجام مطلوب برسد، می توان در موضوعات دیگر هم با آمریکا مذاکره کرد. ایران و آمریکا در ماه های اخیر مشخصا در مقابله با گروه داعش در عراق منافع مشترک پیدا کرده اند و عملا در یک جهت عمل می کنند. یک احتمال دیگر هم این است که طرف خطاب آقای ظریف دولت عربستان سعودی، رقیب اصلی منطقه ای ایران باشد. تنش میان دو کشور در هفته های اخیر تحت تأثیر اختلافات در یمن و گزارش های مربوط به "تعرض" مأموران سعودی به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده به شدت افزایش یافته است.

________________