ادعای جیش العدل در مورد به گروگان گرفتن اعضای سپاه قدس و تکذیب آن

حق نشر عکس
Image caption جیش العدل می‌گوید که این تصویر افراد به گروگان گرفته شده را نشان می‌دهد

یک نماینده مجلس ایران و یکی از سخنگویان سپاه پاسداران ادعای گروه جیش العدل در مورد به گروگان گرفتن ۱۸ عضو نیروی قدس سپاه را تکذیب کرده‌اند، اما جیش العدل با انتشار تصاویری بر ادعای خود پافشاری می‌کند.

جیش العدل، گروه مسلح مخالف حکومت که در استان سیستان و بلوچستان ایران فعالیت می‌کند، دو روز پیش (یکشنبه ۳۰ فروردین) اعلام کرد که گروهی از "نیروهای خارجی وابسته به سپاه قدس" را در منطقه نصرت آباد در ۱۰۰ کیلومتری شمال غرب زاهدان به گروگان گرفته است.

اما قاسم حسن زاده، مسئول روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه (منطقه جنوب شرق ایران) این خبر را "کذب محض" خواند و سید باقر حسینی، نماینده زابل در مجلس ایران هم گفت که این گروگانگیری "ادعایی بیش نیست" که به قصد جنگ روانی مطرح شده است.

اما وبلاگی که اخبار گروه جیش العدل را منتشر می کند امروز سه شنبه اول اردیبهشت تصاویری را منتشر کرده و نوشته که این تصاویر گروگان های مورد ادعا را نشان می دهد.

کسانی که در این تصاویر به عنوان گروگان نشان داده شده اند، لباس نظامی به تن ندارند.

منطقه نصرت آباد که جیش العدل می گوید گروگانگیری در آن انجام شده، به محل تلاقی خاک ایران، افغانستان و پاکستان نزدیک است.

گروه جیش العدل در زمستان سال ۱۳۹۲ هم پنج مرزبان ایرانی را گروگان گرفت، اما دو ماه بعد چهار تن از آنها را با میانجیگری روحانیان و ریش سفیدان محلی آزاد کرد.

سپاه پاسداران ایران پس از این حادثه اعلام کرد که تأمین امنیت بخشی از مرز استان سیستان و بلوچستان به نیروی زمینی سپاه واگذار شده است.

نیروی زمینی سپاه پنج قرارگاه منطقه ای دارد که نام قرارگاه منطقه جنوب شرق آن "قرارگاه قدس" است و استان سیستان و بلوچستان در حوزه فعالیت این قرارگاه قرار می گیرد.

سپاه همچنین یک نیروی ویژه عملیات برون مرزی به نام "نیروی قدس" دارد.

مطالب مرتبط