وزارت خارجه آمریکا: پرونده جیسون رضاییان و مذاکرات اتمی دو موضوع جداگانه است

حق نشر عکس Getty
Image caption هارف: پرونده رضاییان ارتباطی به مذاکرات اتمی ندارد اما در تمام دور گفتگوها عنوان شده است

وزارت خارجه آمریکا اتهامات وارده علیه جیسون رضاییان، خبرنگار و مسئول دفتر روزنامه واشنگتن پست در تهران را بی‌معنی توصیف کرده و خواستار آزادی فوری او شده‌ اما افزوده است که این پرونده به مذاکرات اتمی ارتباطی ندارد.

پیشتر روزنامه واشنگتن پست به نقل از وکیل آقای رضاییان گزارش کرده بود که موکل او، حدود نه ماه پس از بازداشت، به جاسوسی، همکاری با دولت های متخاصم و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی متهم شده است.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به این گزارش گفته است که هنوز قوه قضاییه ایران در این مورد اطلاعیه رسمی صادرنکرده اما در صورتی که این گزارش‌ها صحت داشته باشد، "همانطور که در گذشته هم گفته‌ایم، چنین اتهاماتی به وضوح بی‌معنی است و جیسون رضاییان باید فورا آزاد شود تا نزد خانواده‌اش بازگردد و اتهامات علیه او پس گرفته شود."

در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، یکی از خبرنگاران پرسید که با توجه به اینکه آقای رضاییان دارای تابعیت دوگانه است و دولت ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد، آیا به سفارت سوئیس، به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران، اجازه دسترسی کنسولی به او داده شده است؟ خانم هارف گفت که در این زمینه اطلاع لازم را ندارد اما این موضوع را دنبال خواهد کرد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که مطمئن نیست که آیا طبق قوانین ایران، جیسون رضاییان اجازه دارد تابعیت ایرانی خود را پس بدهد و افزود: "در هر حال، باید تاکید کنم که اتهاماتی که به او وارد شده کاملا بی‌ربط است."

خانم هارف گفت که موضوع بازداشت آقای رضاییان در هر دور از مذاکره هسته‌ای با نمایندگان ایران مطرح شده اما در پاسخ به اینکه آیا در چنین شرایطی، آمریکا باید همچنان به مذاکرات اتمی ادامه دهد یا نه، اظهار داشت: "اینها واقعا دو موضوع کاملا مجزاست." به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در مذاکرات اتمی بین دو کشور، مساله بازداشت جیسون رضاییان به شکلی "جانبی" عنوان شده زیرا ارتباطی به پرونده هسته‌ای ندارد و تنها به دلیل حضور نمایندگان دو دولت در محل مذاکرات، مطرح شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption جیسون رضاییان همراه همسرش بازداشت شد و هنوز در بازداشت به سر می‌برد

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت که در مذاکرات آتی بین دو طرف نیز این پرونده و موضوع دو آمریکایی دیگر بازداشتی در ایران و رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی ناپدید شده، بازهم مطرح خواهد شد اما این مسایل "نباید به هیچ نحو به موضوع هسته‌ای گره بخورد."

پیشنر، سخنگوی کاخ سفید نیز با اظهار اینکه هنوز خبر ایراد اتهام جاسوسی علیه آقای رضاییان رسما اعلام نشده، چنین اتهامی را بی ربط توصیف کرده و خواستار آزادی فوری او شده بود.

روزنامه واشنگتن پست نیز متن بیانیه مارتین بورون، سردبیر این نشریه در واکنش به گزارش ایراد اتهام علیه جیسون رضاییان را منتشر کرده است.

آقای بورون به نقل از وکیل جیسون رضاییان، گفته است که ایراد اتهام در یک جلسه نود دقیقه‌ای با حضور مترجم صورت گرفت و افزوده است: "اتهامات سنگین علیه جیسون که ایران آنها را منتشر کرده نمی‌توانست مسخره تر از این باشد."

حق نشر عکس Fars
Image caption قاضی پرونده "به دلیل نقض حقوق بشر" از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده است

سردبیر واشنگتن پست گفته است که جیسون رضاییان با مجوز دولت ایران فعالیت می‌کرد و مهارت و انصاف او در تهیه خبر و گزارش "باعث تقدیر همگان و حتی رئیس جمهوری و وزیر خارجه ایران شده بود." وی افزوده است "انگیزه قوه قضاییه ایران هر چه که باشد، ادعاهایی که مطرح شده به وضوح بی اساس است." آقای بورون گفته است که اتهامات علیه جیسون رضاییان به زودی در دادگاه افکار عمومی و همچنین در یک محاکمه قضایی مطرح خواهد شد هر چند این محاکمه در یک دادگاه انقلاب و در برابر قاضی‌ای انجام می‌شود که بی انصافی او باعث شده اتحادیه اروپا او را به دلیل نقض حقوق بشر مشمول تحریم قرار دهد.

به گفته سردبیر واشنگتن پست، ابوالقاسم صلواتی، قاضی این پرونده، به جیسون رضاییان اجازه نداده وکیل مورد نظر خود را انتخاب کند و وکلای انتخابی او را رد کرده است در حالیکه لازم است به متهم اجازه داده شود وکلای خود را انتخاب کند و در صورت لزوم، وکلای بیشتری را نیز برای دفاع از خود به کار گیرد.

در بیانیه سردبیر واشنگتن پست آمده است: "ما از قاضی صلواتی و قوه قضاییه ایران درخواست داریم از شیوه گذشته خود فاصله بگیرند و به جهانیان نشان دهند که واقعا می‌توانند در نظام ایران، محاکمه‌ای بی طرفانه و منصفانه برگزار کنند."

جیسون رضاییان و همسرش، یگانه صالحی، که او هم روزنامه نگار است، در ماه ژوئیه سال گذشته در محل سکونت خود در تهران بازداشت شدند. خانم یگانه در ماه اکتبر آزاد شد اما آقای رضاییان همچنان در بازداشت بوده است.

مطالب مرتبط