شیعیانی از افغانستان و پاکستان از جمله اعزامیان ایران به جنگ سوریه

حق نشر عکس rajanews
Image caption سایت رجانیوز عکسی از علیرضا توسلی در کنار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران منتشر کرده. چهره سایر اشخاص توسط این سایت پوشانده شده

گزارش هایی که برخی از رسانه های ایرانی منتشر می کنند حاکی از آن است که ایران از میان شیعیان افغان و پاکستان دو تیپ موسوم به "فاطمیه" و "زینبیه" تشکیل داده تا به سوریه بروند و برای دفاع از دولت بشار اسد بجنگند.

طی دو سال گذشته شماری از شیعیان افغان و پاکستانی در سوریه کشته شده و در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، تهران و قم به خاک سپرده شده اند.

بنا به گزارش رسانه های ایران اکثر افغان هایی که در سوریه کشته شده اند ساکن ایران بودند. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می گوید که بیش از ۱میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می کنند که بعضی از آنها بیش از سه دهه است در این کشور اقامت دارند. با این همه افغان های مقیم ایران که در جنگ سوریه و عراق شرکت دارند، کثر قابل ملاحظه ای از خیل شهروندان افغان مقیم ایران محسوب نمی شوند.

"فاطمیون"

تیپ "فاطمیون" متشکل از شیعیان افغان مقیم ایران است که در سوریه می جنگند. رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهروندان شیعه خارجی را که برای دفاع از دولت سوریه و عراق در این کشورها می جنگند "مدافعان حرم" نام نهاده اند.

علیرضا توسلی یک افغان مقیم ایران، معروف به "ابوحامد" موسس تیپ فاطمیون بود. توسلی در جنگ با ارتش شوروی و همچنین در جنگ هشت ساله ایران و عراق شرکت داشته است. براساس گزارش ها علیرضا توسلی اوایل زمستان سال گذشته خورشیدی کشته شد.

رسانه های اصولگرا گزارش می دهند که او از افراد مورد اعتماد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران بود . بعضی از سایت های محافظه از جمله خبرگزاری فارس، عکسی از ابوحامد و قاسم سلیمانی را در کنار هم منتشر کرده اند.

این فرمانده ۵۳ ساله افغان، ساکن مشهد و از فارغ التحصیلان دانشگاه المصطفی در قم بود.

یک سایت خبری نزدیک به سپاه پاسداران نوشته است که ابوحامد، فرمانده تیپ فاطمیون و شش تن دیگراز یاران هم رزم او حدود یک ماه پس از اعزام به سوریه، کشته و به خاک سپرده شدند.

سایت مشرق نیوز هم در مدح علیرضا توسلی نوشته "شهید علیرضا توسلی با لقب نظامی ابوحامد که تیپ فاطمیه، واحد مخصوص مدافعان افغان حرم را تشکیل داده است، یکی از با نفوذترین رزمندگان در جبهه سوریه بود." سایت رجا نیوز هم نوشت که "فرمانده در نبرد با جبهه النصره روز نهم اسفند (۲۸ فوریه) بهمراه رضا بخشی، معروف به فاتح، جانشین تیپ فاطمیه در حومه درعا کشته شد."

رضا اسماعیلی یک دانشجوی بیست ساله ساکن مشهد از اولین افغان هایی بود که در سوریه سربریده شد. او در ژانویه ۲۰۱۴ در مشهد به خاک سپرده شد. تصاویر جسد بدون سر این جوان در شبکه های اجتماعی شیعه و تندروی ایران انتشار یافت.

اوایل ماه مارس ۲۰۱۵ رسانه های ایران یک فیلم مستند ۲۳ دقیقه ای موسوم به معلم را در مورد عملیات تیپ فاطمیون در سوریه نشان دادند. در این مستند مهدی صابری، فرمانده گروهان به همراه یک نیروی مخصوص تیپ فاطمیون در مورد نقش برجسته جنگجویان افغان در جنگ سوریه می گویند. در دهم ماه مارس رسانه های ایران از کشته شدن مهدی صابری در سوریه خبر دادند.

یک سایت نزدیک به بسیج مدعی است که اعضای تیپ فاطمیون به دلاوری معروفند و در کنار حرب الله لبنان و شیعیان عراقی و پاکستانی می جنگند. اما بنا به گزارش سایت مشرق نیوز به جز فرمانده و معاون تیپ فاطمیه، بین ماه مارس ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ شماری دیگری هم از افراد این تیپ کشته شدند.

"زینبیون"

بعضی از رسانه های ایران از وجود تیپ دیگری به نام "زینبیون" گزارش می دهند که واحد ویژه شهروندان شیعه پاکستانی است که برای دفاع از دولت بشار اسد در سوریه می جنگند.

توجه زمانی به این تیپ جلب شد که اجساد هفت تن از اعضای آن که در سوریه کشته شده بودند به ایران آورده و اوایل سال جاری خورشیدی در شهر قم به خاک سپرده شد.

در میان کشته شدگان شخصی بنام جمیل حسین بود. او و دیگر همراهانش اهل شهر عمدتا شیعه نشین پاراچنار پاکستان بودند.

بنا به گزارش مشرق نیوز، رسانه های ایران جزئیات بیشتری از جمیل حسین انتشار نداده اند اما گفته می شود که او در پاراچنار در جنگ علیه طالبان شرکت داشته است.

به جنگ جویان افغان پول و اجازه اقامت داده می شود. دست کم یکی از مبارزان افغان که به اسارت گروه های مخالف بشار اسد در آمده است گفته که در ازای دریافت ماهی ۶۰۰ دلار برای جنگ به سوریه اعزام شده است. یک فیلم ویدیویی از اعترافات او در یک صفحه فیسبوک که ویژه جنگ در سوریه و عراق است انتشار یافته است.

منابع خارجی دیگری هم گزارش کرده اند که ایران در ازای پرداخت مبلغی ماهانه و اجازه اقامت، نفراتی از مهاجران افغان را برای جنگ به سوریه می فرستد.

در ماه مارس ۲۰۱۵ برخی از منابع عربی گزارش دادند که شبه نظامیان افغان تحت حمایت ایران در سوریه می جنگند و تیپ فاطمیون اواخر سال ۲۰۱۲ و در پی افزایش شمار کشته شدگان سوری رژیم بشار اسد برای اولین بار در سوریه حضور یافت.

وزارت خارجه افغانستان اخیرا شرکت شهروندان افغان مقیم ایران در جنگ سوریه را مربوط به اعتقادات شخصی آنها دانسته و هرگونه اجبار احتمالی از سوی ایران در این زمینه را رد کرده است.