معاون وزیر خارجه ایران: رفتار عربستان در یمن بدون واکنش نمی‌ماند

حق نشر عکس Reuters
Image caption سرباز سعودی در مرز یمن، مواضع حوثی‌ها را با خمپاره‌انداز هدف قرار می‌دهد

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که "ممانعت هواپیماهای جنگی عربستان از ارسال کمک‌های دارویی و انسان‌دوستانه به یمن بی‌پاسخ نخواهد ماند".

به گفته آقای امیر عبداللهیان، ایران همه گزینه‌ها برای "کمک به مردم یمن و ارسال فوری کمک‌های انسان‌دوستانه و انتقال مجروحین" را مورد توجه قرار می‌دهد.

هفته گذشته جنگنده‌های عربستان مانع از ورود دو هواپیمای غیرنظامی ایران به حریم هوایی یمن شدند.

ایران اعلام کرد که این هواپیماها حامل "زنان و کودکان درمان‌شده یمنی و کمک‌های دارویی و انسان‌دوستانه" بوده و به نشانه اعتراض کاردار عربستان را احضار کرد.

معاون وزیر امور خارجه ایران امروز گفت که عربستان حق ندارد برای دیگران در منطقه تعیین تکلیف کند.

ناوگروه ایران در خلیج عدن

هم‌زمان فرمانده نیروی دریایی ارتش از برنامه ایران برای اعزام یک ناوگروه به خلیج عدن در جنوب یمن در اوایل تابستان خبر داده و تاکید کرده که در حال حاضر هم یک ناوگروه ارتش ایران در این منطقه حضور دارد.

هفته گذشته وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که کاروان کشتی‌های ایران که مظنون به حمل سلاح برای شبه‌نظامیان حوثی بودند با تغییر مسیر خود از سواحل یمن دور شده‌اند.

عربستان، دولت ایران را به دخالت در امور داخلی یمن و بی‌ثبات کردن این کشور از طریق حمایت از شبه‌نظامیان شیعه حوثی متهم می‌کند.

ایران این اتهام را رد می‌کند و در مقابل عملیات هوایی عربستان و متحدانش در داخل خاک یمن را ناقض قوانین بین‌المللی و دخالت در امور یمن می‌داند.

مطالب مرتبط