دفاع وندی شرمن از توافق هسته‌ای با ایران در جمع یهودیان آمریکا

حق نشر عکس AP
Image caption خانم شرمن گفت که "اکثریت بالای" یهودیان آمریکا از ایده تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی حمایت می کنند

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، در سخنانی در "مرکز عمل مذهبی یهودیت اصلاح گرا" در واشنگتن از توافق هسته ای با ایران و تشکیل کشور مستقل فلسطینی دفاع کرد.

خانم شرمن، که از مذاکره کنندگان اصلی با ایران بر سر پرونده هسته ای است، دوشنبه ۲۷ آوریل (۷ اردیبهشت) گفت که اگر توافق هسته ای با ایران تا ۳۰ ژوئن (۹ تیر) کامل شود، آمریکا، اسرائیل، منطقه و دنیا امن تر خواهند شد.

"یهودیت اصلاح گرا" نام جنبشی در میان یهودیان است که پیروان آن، به انجام اصلاحات دینی و سازگار کردن مذهب با مفاهیم دنیای مدرن معتقدند.

وندی شرمن در پاسخ به معتقدان به اقدام نظامی علیه ایران تاکید کرد: "در صورت اقدام نظامی تنها می توانستیم برنامه هسته ای ایران را به تاخیر بیاندازیم. برای اینکه دانش را نمی توان بمباران کرد."

معاون وزیر امور خارجه آمریکا، همچنین با رد دیدگاه معتقدان به ادامه تحریم ایران گفت: "تحریم ها تاثیرگذار بودند، اما فقط برای آوردن ایران به پای میز مذاکره."

وی با ذکر اینکه "تحریم ها چندان نمی توانستند در جلوگیری از برنامه هسته ای ایران موثر باشند" افزود: "تنها چیزی که توانست برنامه اتمی ایران را متوقف کند، توافق اولیه هسته ای بود."

'گزینه های اوباما در مقابل کنگره'

خانم شرمن در باره تلاش های در دست انجام در سنای آمریکا در ارتباط با مذاکرات هسته ای ایران گفت که هدف این تلاش ها، جستجوی راهی برای "نظارت بر توافق بدون ورود به محتوای آن" است.

دو هفته پیش، کاخ سفید اعلام کرد که در پی اعمال اصلاحاتی در طرح سنا برای نظارت بر توافق احتمالی آینده با ایران، موسوم به طرح کورکر-کاردین، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا آن را امضا خواهد کرد.

وندی شرمن با ذکر اینکه طرح مورد بحث قرار است همین هفته در سنا به رای گذاشته شود، اظهار داشت: "صادقانه بگویم که [طرح] متمم های بد زیادی هم دارد."

این دیپلمات آمریکایی گفت که آقای اوباما طرح اصلاح شده را امضا می کند، اما اگر طرح "تبدیل به چیز دیگری شود در آن صورت رئیس جمهور دوباره گزینه هایش را در نظر خواهد گرفت".

طرح کورکر-کاردین از رئیس جمهور می خواهد ظرف پنج روز پس از رسیدن به توافق هسته ای نهایی با ایران، متن موافتنامه را برای بررسی تسلیم کنگره کند.

در پی مذاکرات فشرده دولت اوباما با اعضای کنگره، بخش های مختلفی از طرح اولیه مورد نظر نمایندگان برای نظارت بر توافق هسته ای با ایران تعدیل شد.

تاکید بر تشکیل کشور مستقل فلسطینی

وندی شرمن در بخش دیگری از سخنان خود در جمع یهودیان آمریکا، با تاکید بر ضرورت تشکیل دولت مستقل فلسطینی در اراضی اشغال شده بعد از ۱۹۶۷ یادآوری کرد که "اکثریت بالای" یهودیان آمریکایی از چنین ایده ای حمایت می کنند.

وی هشدار داد که اگر دولت جدید اسرائیل از تعهدات قبلی تل آویو در مورد تشکیل کشور مستقل فلسطینی عقب بنشیند، کار دفاع از اسرائیل برای ایالات متحده دشوار می شود.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، در روزهای پایانی تبلیغات انتخاباتی این کشور در اسفند ماه گذشته که به پیروزی حزب او انجامید، گفت اگر مجددا نخست وزیر شود با تشکیل کشور مستقل فلسطینی مخالفت خواهد کرد.

دولت آمریکا سخنان آقای نتانیاهو در ایام انتخابات را "تفرقه‌برانگیز" دانست و بر اهمیت تشکیل کشور مستقل فلسطینی تاکید کرد.

در پی این واکنش، آقای نتانیاهو، از اظهارات خود عقب‌نشینی کرد و گفت که به تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی متعهد است.