دفاع وزارت ارشاد ایران از توقیف مجله زنان امروز

حق نشر عکس a

حسین نوش آبادی، سخنگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره توقیف مجله "زنان امروز" گفته است که با هر نشریه‌ای که بخواهد پدیده‌های "مغایر با ارزش‌های دینی و ملی را ترویج و توجیه و با عفت عمومی بازی کند، برخورد می‌شود."

روز گذشته هیئت نظارت بر مطبوعات ایران مجله زنان امروز را به اتهام "ترویج ازدواج سفید" توقیف کرد.

"ازدواج سفید" اصطلاحی است که در ایران برای توصیف زندگی مشترک بدون ازدواج رسمی به کار می‌رود.

آقای نوش‌آبادی گفت که ترویج و توجیه پدیده‌ای به نام "ازدواج سفید" در مقالات زنان امروز "مورد تأیید قرار گرفته و [این مجله] به‌نوعی آن را پذیرفته یا [از آن] حمایت کرده است".

او گفت که وزارت ارشاد و هیئت نظارت بر مطبوعات تشخیص داده که این مجله به علت آنچه او ترویج "پدیده‌ای خلاف اخلاق و ضوابط فرهنگ بومی و اسلامی" خوانده، تخلف کرده است.

پس از انتشار خبر توقیف زنان امروز، شهلا شرکت، مدیر مسول و سردبیر این مجله به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که هنوز ابلاغیه ای به دست او نرسیده و خبر توقیف شدن این مجله را از خبرگزاری‌ها خوانده است.

او گفت: "با توجه به اینکه مجله لغو امتیاز نشده و فقط توقیف شده است امیدوارم که در دادگاه بتوانم با توضیحاتم دادگاه را مجاب کنم و بتوانیم دوباره به کارمان ادامه دهیم."

مجله زنان امروز بخشی از مطالب شماره مهرماه سال گذشته خود را به "ازدواج سفید" اختصاص داده بود.

آقای نوش آبادی در خصوص فاصله میان انتشار این مطلب و توقیق مجله گفت: " بررسی هر پرونده‌ای زمان می‌برد و نیازمند تحقیق و کارشناسی دقیق است. این مطالب در نشریه 'زنان امروز' شش‌ماه پیش چاپ شد و این زمان طی‌شده، برای بررسی این بود که حق کسی در این رابطه تضییع نشود."

انتشار ماهنامه زنان امروز با مدیرمسئولی شهلا شرکت، خردادماه ۱۳۹۳ آغاز و در یازده شماره منتشر شد.

پیشتر خانم شرکت مدیر مسئول مجله "زنان" بود که در سال ۱۳۸۶ پس از ۱۶ سال انتشار توقیف و امتیازش لغو شده بود.

مطالب مرتبط