دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران: عربستان جایگاه خود را در جهان اسلام از دست داده

حق نشر عکس shafaghna
Image caption علی شمخانی با وزیر دفاع سوریه در تهران دیدار کرده

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که عربستان سعودی، جایگاه خود را در جهان اسلام از دست داده است.

آقای شمخانی این اظهارات را امروز نهم اردیبهشت (۲۹ آوریل) در دیدار با وزیر دفاع سوریه در تهران مطرح کرده است.

او گفته "عربستان با هجوم به ضعیف‌ترین همسایگان خود و کشتار شهروندان بی گناه و مسلمان یمن، جایگاه خود را در جهان اسلام از دست داده است و دیگر کشورها هم حاضر نیستند خود را شریک جنایات این کشور کنند."

آقای شمخانی گفته که عربستان سعودی "درگیر مشکلات و جنگ قدرت در ساختار حکومتی اش است." گفته های این مقام ایرانی با تحولات گسترده داخلی در عربستان سعودی همزمان بوده است. بیشتر بخوانید: ولیعهد عربستان تغییر کرد

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ادامه حملات نظامی عربستان بعد از اعلام توقف عملیات نظامی را "نشانه تردید، سردرگمی و چند دستگی در سلسله مراتب قدرت و تصمیم‌گیری عربستان" توصیف کرده است.

به دنبال شدت گیری جنگ داخلی در یمن و بمباران مواضع نیروهای شیعه حوثی توسط نیروی هوایی عربستان، لحن مقام های تهران و ریاض به شکل کم سابقه ای نسبت به یکدیگر تند شده است.

__________________________________________________

تاثیر منفی حمله به یمن در روابط ایران و عربستان

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران حمله عربستان به یمن را با حمله اسرائیل به غزه مقایسه کرده و گفته "بینی سعودی ها به خاک مالیده خواهد شد." دو روز پیش از این محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته بود "ان‌شاالله موج بعدی تحولات منطقه منجر به سقوط آل سعود خواهد شد."

جنگنده های سعودی دیروز برای ممانعت از فرود یک هواپیمای ایرانی حامل کمک های انسان دوستانه، فرودگاه صنعا پایتخت یمن را بمباران کردند. این دومین باری بود که عربستان سعودی در کمتر از شش روز مانع رسیدن کمک های دارویی و غذایی ایران به یمن شده بود.

حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران دیروز گفته بود ممانعت هواپیماهای جنگی عربستان سعودی از رسیدن "کمک‌های انسانی با هواپیمای جنگی در برابر هواپیمای بی‌دفاع تجاری"، نیازمند "پاسخی در خور" است.

_____________________________________________________