شرکت مریم رجوی در جلسه کنگره آمریکا با انتقاد دیگر سخنرانان روبرو شد

حق نشر عکس AP

مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت ایران، در اظهاراتی در کنگره آمریکا جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که از زمان تشکیلش در سال ۱۹۷۹ تاکنون "محرک اصلی بنیادگرایی اسلامی و افراط‌گرایی" و ظهور گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بوده است.

بر اساس گزارش رسانه‌ها خانم رجوی در سخنان خود که با انتقادهایی همراه بود راه‌حل نهایی این معضل را تغییر رژیم توسط مردم و نیروهای مقاومت که اشاره به شورای ملی مقاومت ایران دارد، دانسته است.

شورای ملی مقاومت ایران تشکلی است که شامل تعدادی از گروه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی ایران می‌شود که عمده‌ترین آنها سازمان مجاهدین خلق ایران است.

خانم رجوی که از رهبران سازمان مجاهدین است از طریق ویدئو کنفرانس از پاریس در جلسه استماع کنگره آمریکا شرکت کرد.

به گزارش وبسایت سازمان مجاهدین‌خلق ایران خانم رجوی با اشاره به افراط‌گرایی در منطقه تاکید کرده است که بنیادگرایی اسلامی که تهدیدی برای صلح و امنیت است زمانی که: "[آیت الله] خمینی رهبری انقلاب مردمی ۱۹۷۹ را ربود و یک دیکتاتوری مذهبی را بنا نهاد ظهور کرد."

او گفت که سازمان مجاهدین خلق ایران در ۳۶ سال گذشته با این پدیده مبارزه کرده است و افزود که "رژیم ایران منبع اصلی این پدیده شوم در منطقه و جهان است."

خانم رجوی برای دادن اطلاعات درخصوص داعش در جلسه استماع کمیته تروریسم، عدم گسترش و تجارت کنگره که مدیریت آن را "تد پو" از حزب جمهوریخواه برعهده داشت، شرکت کرد.

همزمان حضور خانم رجوی در این نشست و سخن درباره داعش با انتقاد روبرو شده است.

در نشست این جلسه کمیته قرار بود دو نفر دیگر نیز شرکت کنند. اما بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی دنیل بنجامین، مسئول سابق هماهنگی درمورد امور مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه آمریکا چند روز پیش از شرکت در این جلسه کنگره شرکت انصراف داد.

به گزارش وال استریت ژورنال آقای بنجامین در ایمیلی گفته که که او از اینکه به خانم رجوی اجازه داده شده تا در نشست کمیته کنگره شرکت کند "متاسف است اما شگفت زده نشده." به گزارش این روزنامه او افزوده: "جای ناراحتی دارد که با گروهی که دستش به خون آمریکاییان آلوده است از سوی یک کمیته کنگره چنین برخورد محترمانه‌ای می‌شود."

بر اساس همین گزارش رابرت فورد از سفرای سابق آمریکا در سوریه نیز که در این جلسه شرکت داشت تاکید کرد که او در کنار خانم رجوی گزارش نخواهد داد؛ و قبل از حضور ویدئویی خانم رجوی محل کنفرانس را ترک کرد.

Image caption سازمان مجاهدین خلق در دوران جنگ عراق علیه ایران به حکومت صدام حسین پیوست و در کنار ارتش عراق در جنگ علیه ایران مشارکت کرد

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال "آقای فورد پس از قرائت گزارشش درجلسه کنگره گفت که علیرغم اکراهش درباره این گروه تروریستی سابق (سازمان مجاهدین خلق)، اما به دلیل نظرش درباره وجود 'گفتمانی عمیق' درخصوص داعش در این جلسه شرکت کرده است."

سازمان مجاهدین خلق در دوران جنگ عراق علیه ایران به حکومت صدام حسین پیوست و در کنار ارتش عراق در جنگ علیه ایران مشارکت کرد.

این گروه حتی پس از اعلام آتش بس میان تهران و بغداد در عملیاتی تحت عنوان فروغ جاویدان (مرصاد) با عبور از مرزهای غربی ایران به رویارویی مسلحانه با نیروهای نظامی ایران پرداخت.

پس از حمله نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا و سقوط حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی، اعضای این گروه که در کمپ اشرف اقامت داشتند، در چارچوب کنوانسیون ژنو تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بعدا خلع سلاح شدند.

این گروه مدتها در فهرست گروه های تروریستی آمریکا قرار داشت اما چندی پیش آمریکا این گروه را از این فهرست خارج کرد. این اقدام آمریکا با انتقاد شدید ایران روبرو شد.

مطالب مرتبط