فاطمه کروبی خطاب به وزیر اطلاعات: مجریان حصر، بی‌مسئولیت تر از گذشته هستند

حق نشر عکس sahamnews.org

فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، از رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، با انتشار نامه ای سرگشاده به محمود علوی، وزیر اطلاعات، نسبت به عملکرد این وزارتخانه به عنوان "مجری" حصر خانگی این روحانی معترض انتقاد کرد.

در نامه خانم کروبی، که یکشنبه ۱۳ اردیبهشت در سایت سحام نیوز منتشر شده، آمده است: "بر خلاف تصور عموم، تغییر دولت نه تنها تغییری در روند اجرایی حصر ایجاد نکرد، بلکه در عمل شاهد بی مسئولیتی بیشتری از سوی مجریان این حصر بوده و هستیم."

خانم کروبی نوشته است: "هرگاه به این روند معترض می شویم، ماموران امنیتی حاضر در منزل که اتفاقا افراد متینی هستند با سلب مسئولیت از خود می گویند: مقامات بالا باید تصمیم بگیرند."

فاطمه کروبی، در مهر ماه گذشته هم گفته بود که از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی، تغییر محسوسی در میزان برخورداری همسرش از حقوق زندانیان از جمله نحوه ملاقات با نزدیکان یا دسترسی به تلفن ایجاد نشده است.

وزارت اطلاعات ایران، مسئولیت "اجرای" زندان خانگی رهبران معترضان به انتخابات سال ۱۳۸۸ را بر عهده دارد و نگهبانان مکان حصر و همچنین مسئولان طرف گفتگو با خانواده های محصورین، از اعضای این وزارتخانه هستند.

خانم کروبی در بخشی از نامه خود به وزیر اطلاعات، از "فقدان معیار قانونی و اجرایی" در مورد شرایط حصر خانگی انتقاد کرده و نوشته است: "برخورداری محصورین از حقوق اولیه همواره منوط شده به تصمیم افرادی که ماموران امنیتی از آنان با عنوان 'مقامات بالا' نام برده و می برند٬ مقامات ناشناخته ای که بعد از ۵ سال هنوز باید در باب جزیی ترین مسائل درون حصر تصمیم بگیرند."

تاکنون هیچ نهادی در ایران به طور رسمی مسئولیت تصمیم گیری در مورد حصر خانگی را به عهده نگرفته ولی رئیس قوه قضاییه ایران، شروع این حصر در بهمن ۱۳۸۹ را بنا بر تصمیم شورای عالی امنیت ملی وقت دانسته است.

در دی ماه ۱۳۹۱، اسماعیل احمدی مقدم فرمانده وقت پلیس ایران اعلام کرد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران شخصا اسامی میرحسین موسوی و مهدی کروبی را از میان "لیستی ۴۰ نفره" از معترضان به حکومت که قرار بوده زندانی شوند جدا کرده و مسئولیت برخورد با آنان را خود به عهده گرفته است.

علی مطهری نماینده مجلس ایران نیز، در تیر ماه ۱۳۹۳ گفت که آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به درخواست این نماینده در مورد رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی یا محاکمه قضایی آنان، با هر دو درخواست مخالفت کرده است.

در پی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، برخی منابع از سپرده شدن پرونده زندان خانگی این افراد به شورای عالی امنیت ملی خبر دادند که منجر به گمانه زنی‌هایی در مورد امکان رفع حصر از آنها شد. با وجود این، بعدها تعدادی از مسئولان نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای، پایان زندان خانگی را منوط به تجدید نظر محصوران در دیدگاه های خود دانستند.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی به دنبال دعوت به تظاهرات اعتراضی در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند. خانم کروبی مدتی بعد آزاد شد، اما آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد نزدیک به پنج سال است که در حصر به سر می‌برند.

مطالب مرتبط