نیروی دریایی آمریکا همراهی کشتی‌های بریتانیایی را در تنگه هرمز آغاز کرد

حق نشر عکس EPA

کمتر از یک هفته بعد از توقیف یک کشتی تجاری در تنگه هرمز توسط ایران، پنتاگون اعلام کرد که ناوهای آمریکایی همراهی با کشتی‌های تجاری بریتانیایی را در این تنگه آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرهنگ استیو وارن، یکی از سخنگوهای پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) امروز دوشنبه ۴ مه گفت که نیروی دریایی آمریکا یک کشتی بریتانیایی را در هنگام عبور از تنگه هرمز همراهی کرده است.

به گفته پنتاگون این اقدام در پی مذاکرات لندن و واشنگتن انجام شده و گفت‌وگو با بقیه کشورها درباره این موضوع ادامه دارد.

در پی توقیف یک کشتی تجاری خطوط کشتیرانی مرسک توسط ایران، آمریکا اعلام کرد که کشتی‌های تجاری خود و چند کشور دیگر را در هنگام عبور از تنگه هرمز همراهی خواهد کرد.

کشتی مرسک تیگریس روز ۲۸ آوریل (۸ اردیبهشت) در حالی که باپرچم جزایر مارشال در تنگه هرمز در حال حرکت بود، توسط واحدهای نیروی دریایی سپاه پاسداران توقیف و با ۲۴ خدمه آن به سوی بندرعباس هدایت شد.

ایران می‌گوید توقیف این کشتی به دلیل بدهی صاحبان آن و با حکم دادگاه صورت گرفته و دلیل سیاسی یا نظامی ندارد.

شرکت دانمارکی کشتی‌رانی مرسک امروز (دوشنبه ۴ مه) اعلام کرد که نمایندگانش در ارتباط با توقیف کشتی با مقام‌های ایران دیدار کرده‌اند، اما تاکنون مدرکی رسمی از ایران دریافت نکرده‌اند.

شرکت مرسک می‌گوید که مالک کشتی مرسک تیگریس نیست و شرکت سنگاپوری ریکمرس که این کشتی را در اجاره دارد می گوید که کشتی در واقع به چندین سرمایه گذار خصوصی تعلق دارد.

مطالب مرتبط