شرکت مرسک: در ارتباط با کشتی توقیف شده مدرکی از ایران دریافت نکرده‌ایم

حق نشر عکس

شرکت دانمارکی کشتی‌رانی مرسک امروز (دوشنبه ۴ مه- ۱۴ اردیبهشت) اعلام کرده که نمایندگانش در ارتباط با توقیف کشتی "مرسک تیگریس" بار دیگر با مقامات ایرانی دیدار کرده اند، اما تاکنون مدارک رسمی از ایران دریافت نکرده اند.

کشتی مرسک تیگریس روز ۲۸ آوریل (۸ اردیبهشت) در حالی که با پرچم جزایر مارشال در تنگه هرمز در حال حرکت بود، توسط واحدهای نیروی دریایی سپاه پاسداران توقیف و به سوی بندرعباس هدایت شد.

شرکت دانمارکی مرسک از ملاقات نمایندگان این شرکت با مقامات شرکت بنادر و کشتیرانی ایران خبر داده و گفته است: "ما هنوز هیچگونه مدرک مکتوب (مثل حکم دادگاه) درباره توقیف این کشتی از مقامات ایرانی دریافت نکرده ایم."

در همین رابطه سفیر دانمارک هم ملاقاتی با مقامات وزارت خارجه ایران داشته که ظاهرا تاکنون پیشرفت زیادی در این مورد صورت نگرفته است.

سازمان بنادر و دریانوردی ایران پیشتر اعلام کرده بود که توقیف این کشتی با حکم دادگاهی در تهران و به دلیل شکایت یک شاکی خصوصی از شرکت مالک کشتی صورت گرفته است.

سفارت ایران در دانمارک هم روز جمعه ( اول مه-۱۱ اردیبهشت) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این کشتی می تواند بعد از تسویه حساب بدهی های "خطوط کشتیرانی مرسک" مسیر خود را از آب های ایران به طرف مقصد نهایی ادامه دهد.

مبدا این کشتی بندر جده در عربستان سعودی بوده و به بندر جبل علی در امارات متحده عربی می رفته است.

شرکت مرسک می‌گوید که مالک کشتی مرسک تیگریس نیست.

شرکت سنگاپوری ریکمرس که این کشتی را در اجاره دارد می گوید که کشتی در واقع به چندین سرمایه گذار خصوصی تعلق دارد.

توقیف این کشتی در پر رفت و آمدترین مسیر نفتکش ها در جهان باعث شد که نیروی دریایی آمریکا یک کشتی جنگی خود را برای بررسی مسئله به تنگه هرمز بفرستد.