تقاضای ۲۵۰ فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار برای آزادی نرگس محمدی

حق نشر عکس null
Image caption نرگس محمدی، نایب‌رییس کانون مدافعان حقوق بشر صبح روز پانزدهم اردیبهشت ماه توسط نیروهای امنیتی ایران در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

در پی دستگیری نرگس محمدی، ۲۵۰ نفر از فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان و روزنامه نگاران با انتشار یک بیانیه خواهان آزادی او شدند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "ما خواهان آزادی فوری نرگس محمدی هستیم تا او هر چه زودتر به خانه و نزد فرزندانش بازگردد."

خانم محمدی، نایب‌رییس کانون مدافعان حقوق بشر صبح روز پانزدهم اردیبهشت ماه توسط نیروهای امنیتی ایران در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

براساس گزارش های رسیده از ایران، وی یک روز پیش از دستگیری برای شرکت در جلسه دادگاه به دادگاه انقلاب رفته و پیش از این نیز خواهان جلسه علنی در دادگاه شده بود.

در بخشی از این بیانیه عنوان شده که بازداشت این فعال حقوق بشر به استناد حکم محکومیتی مربوط به سال ۱۳۸۸ صادر شده است.

شیرین عبادی، شادی صدر، آسیه امینی، علی اکبر موسوی خویینی ها و حسن یوسفی اشکوری از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

خانم محمدی پیش از این در خرداد ماه سال ۱۳۸۹ ، یک سال پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، بازداشت و در مهرماه سال ۱۳۹۰ به سه اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و تبلیغ علیه نظام به شش سال زندان محکوم شد.

او در سال ۱۳۹۱ برای اجرای حکم به زندان اوین فراخوانده شد اما در خردادماه همان سال به دلایل نامعلوم به زندان زنجان منتقل شد.

بیماری این فعال حقوق بشر که در دوران بازجویی سال ۱۳۸۹ دچار بیماری اعصاب و فلج عضلانی شده بود، در زندان زنجان تشدید شد.

خانم محمدی در نهایت به بیمارستان ولیعصر زنجان منتقل و براساس تشخیص پزشکان حکم "عدم تحمل کیفر" گرفت و آزاد شد.