هشدار ایران به آمریکا و عربستان درباره 'مزاحمت' احتمالی برای کشتی کمک‌رسان به یمن

حق نشر عکس tasnim
Image caption مقام های نیروی دریایی ارتش ایران می گویند ناوگروه این کشور که در منطقه خلیج عدن و تنگه باب المندب کار حمایت از این کشتی ایران شاهد را بر عهده دارد

مسعود جزایری، معاون ستادکل نیروهای مسلح ایران درباره ایجاد "مزاحمت" احتمالی برای کشتی حامل کمک های انساندوستانه ایران برای یمن، به آمریکا و عربستان سعودی هشدار داده و گفته چنین عملی "چه بسا آتشی روشن خواهد کرد که مهار آن از دست عربستان و آمریکا خارج است."

آقای جزایری در گفت و گو با العالم تلویزیون دولتی عربی زبان ایران خطاب به آمریکا و عربستان سعودی گفته "من صراحتا اعلام می‌کنم که خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران حد و اندازه ای دارد."

یک فروند کشتی ایرانی حامل کمک های بشردوستانه برای یمن، دیروز دوشنبه (۱۲ مه) پس از بارگیری، بندرعباس را به مقصد بندر حدیده در یمن ترک کرد. مقام های نیروی دریایی ارتش ایران می گویند ناوگروه این کشور که در منطقه خلیج عدن و تنگه باب المندب مستقر شده، کار حمایت از این کشتی را بر عهده دارد.

آمریکا از ایران خواسته محموله این کشتی را به جای یمن به جیبوتی بفرستد و از طریق سازمان ملل به دست یمنی ها برساند. (بیشتر بخوانید)

ساعاتی پیش از هشدار ایران، سرهنگ استیو وارن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفته بود: "اگر ایرانی‌ها از پروتکل سازمان ملل متحد پیروی کنند، کشتی را به بندری در جیبوتی می‌برند و اجازه می‌دهند کمک‌های بشردوستانه‌ای که مدعی آن هستند از طریق کانال‌های سازمان ملل متحد توزیع شود. در این صورت، کار درست را در این مورد انجام داده‌اند."

همزمان، جف راتکه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که ایالات متحده حرکت کشتی ایرانی را از نزدیک زیر نظر دارد. این مقام آمریکایی علیه "هرگونه اقدام تحریک آمیز" هشدار داده است.

دو هفته پیش از این عربستان سعودی با بمباران فرودگاه صنعا پایتخت یمن، برای دومین بار ظرف یک هفته، مانع فرود هواپیمای حامل کمک های انساندوستانه ایران شد.

حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران آن زمان گفته بود ممانعت هواپیماهای جنگی عربستان سعودی از رسیدن "کمک‌های انسانی با هواپیمای جنگی در برابر هواپیما بی‌دفاع تجاری" نیازمند "پاسخی در خور" است.

حق نشر عکس tasnim
Image caption معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته "خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران حد و اندازه ای دارد"

مطالب مرتبط