تقدیم طرح سه فوریتی 'توقف مذاکرات هسته‌ای تا قطع تهدیدات آمریکا' در مجلس

حق نشر عکس AFP
Image caption سه فوریت طرح پیشنهادی، باید پیش از رای گیری در مورد متن آن، در صحن علنی مجلس به تصویب برسد

عده ای از نمایندگان مجلس ایران، طرح سه فوریتی "توقف مذاکرات هسته‌ای تا قطع تهدیدات آمریکا" را تقدیم هیئت رئیسه مجلس کردند.

ماده واحده پیشنهادی این نمایندگان، در صورت تصویب نهایی دولت حسن روحانی و مذاکره کنندگان هسته ای را موظف می کند که "هر گونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی‌ها در موضوع هسته‌ای را تا زمانی که دولت آمریکا رسما و علنا تهدید ملت قهرمان ایران را کنار نگذارد، قطع کنند".

این ماده واحده، در عین حال می افزاید که دیپلمات های ایران باید پس از قطع گفتکو با ایالات متحده، "مذاکره را با بقیه گروه ۱+۵ بدون حضور آمریکایی‌ها ادامه دهند"، که ظاهرا با عنوان طرح پیشنهادی نمایندگان در مورد "توقف مذاکرات هسته ای" همخوانی ندارد.

خبرگزاری فارس، امروز سه شنبه ۲۲ اردیبهشت اسامی این ۸۰ نماینده را منتشر کرده که بسیاری از آنها، اعضا و هواداران "جبهه پایداری" هستند. این تشکل، از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی، منتقد شدید مذاکرات هسته ای بوده است.

با این حال، ساعاتی بعد از انتشار اسامی، چند نفر از این نمایندگان گفته اند که در هنگام جمع آوری امضا، سه فوریتی بودن طرح از آنها پنهان شده است. یکی از این نمایندگان، علیرضا سلیمی عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس، گفته که جواد کریمی قدوسی از نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری، در هنگام جمع آوری امضا به وی گفته که این طرح، دوفوریتی است.

وی با ذکر اینکه آقای کریمی قدوسی از تعدادی از نمایندگان دیگر نیز به همین شیوه امضا گرفته، افزوده که این نمایندگان در اعتراض به این اقدام، امضایشان از طرح دوفوریتی را هم پس گرفته اند. آقای سلیمی گفته است که عده‌ای از نمایندگان معتنرض، از نحوه جمع آوری امضاها به هیات رئیسه مجلس شکایت کرده اند.

تلاش قبلی نمایندگان جبهه پایداری

دو روز پیش نیز شماری از نمایندگان مجلس خواستار تصویب طرحی سه فوریتی با مضمون مشابه شده بودند. اما اعضای فراکسیون رهروان ولایت، فراکسیون اکثریت اصولگرایان مجلس، با تشکیل جلسه ای در مورد این طرح گفتگو کرده و تصمیم گرفتند به آن رای ندهند.

همزمان، از علی لاریجانی، رئیس مجلس نقل شد که ضمن مخالفت با طرح سه فوریتی گفته است: "مقام معظم رهبری حمایت خود را از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اعلام داشته‌اند. بنابراین ما نیز در مجلس باید تابع معظم له باشیم."

در پی این مخالفت ها، خبرگزاری های ایران از توقف پی گیری طرح سه فوریتی در مجلس ایران خبر دادند و عباس عراقچی، از مذاکره کنندگان هسته ای ایران، از مخالفت نمایندگان با طرح قدردانی کرد.

نمایندگان پیشنهاد دهنده، در بخشی از طرح امروز که به بیان "دلایل توجیهی" آن اختصاص دارد، دلیل اقدام خود را "گستاخی بیش از حد دولت آمریکا و تداوم تهدیدات این کشور" و "بیانات دردمندانه ولی‌امر مسلمین" دانسته اند.

این نمایندگان، در ادامه به اظهارات هفته پیش آیت الله خامنه ای اشاره کرده اند که گفته بود: "بنده با مذاکراتی که در زیر شبح تهدید انجام بگیرد، موافق نیستم. بروند حرف بزنند، مذاکره کنند، به توافق برسند، اشکالی ندارد. البته در حالی که آن خطوط اصلی را رعایت کرده باشند. لکن به هیچ وجه تحمیل را قبول نکنند، زور را قبول نکنند."

سه فوریت طرح "توقف مذاکرات هسته ای تا قطع تهدیدات آمریکا"، باید پیش از رای گیری در مورد متن آن، به تصویب مجلس برسد.

مطالب مرتبط