ایران از امارات خواست کشتی آلپاین اترنیتی را توقیف کند

حق نشر عکس non

یک مقام نفتی ایران گفته است که از دولت امارات متحده عربی درخواست شده تا کشتی باربری آلپاین اترنیتی را توقیف کرده و به ایران تحویل دهد. در مقابل دو شرکتی که این کشتی تحت تملک و مدیریت آنها است می‌گویند با توجه به گفتگوهایشان با ایران از اقدام دیروز متعجبند.

حسین شریف آبادی نماینده کنسرسیوم فاز ۱۳ پارس جنوبی به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، گفت که شناور آلپاین اترنیتی ۲ فروردین سال جاری به پایه‌های یک سکوی گازی برخورد کرده و پس از تعمیرات قصد ترک منطقه را داشته است.

آقای شریف آبادی گفت: "برخورد این شناور خساراتی به سازه اصلی این سکوی گازی و چاه‌ها وارد کرده به طوری که لوله‌های چاه‌ها صدمه دیده و احتمال نشت گاز وجود دارد."

دیروز، پنجشنبه ۲۴ اردیبهشت، گزارش شد که قایق‌های سپاه پاسداران در خلیج فارس قصد داشته‌اند کشتی آلپاین اترنیتی را توقیف کنند و به سوی آن تیر اخطار شلیک کرده‌اند.

این کشتی باربری پس از آن به بندر جبل علی در امارات متحده عربی رفته است.

ایرنا گزارش داده که مجوز توقیف شناور مذکور از طریق مراجع قضایی کشور صادر شده و این شناور تحت تعقیب قرار دارد و پس از مذاکره با وکیل شرکت نروژی بنا شده که این شرکت بعد از برآورد آسیب‌ها خسارت بدهد.

حسین شریف آبادی به ایرنا گفت که شرکت‌های بیمه‌ای ایرانی که پوشش سکوها را به عهده دارند با شرکتی که شناور آلپاین اترنیتی را بیمه کرده‌ است برای گرفتن خسارت در تماس هستند.

همزمان به گزارش رویترز شرکت‌های دریانوردی جنوب و ترنس‌پترول، مالک و مدیر این کشتی در بیانیه‌ای گفته‌اند که پس از برخورد کشتی با سکوی ایرانی با طرف ایرانی مداوما در حال گفتگو بوده‌اند و دلیلی نداشته است که ایران بخواهد این کشتی را توقیف کند.

به گفته این دو شرکت آنها می‌توانستند در "شرایط عادی" از طریق شرکت بیمه به ایران خسارت بدهند اما به دلیل تحریم‌ها این کار ممکن نبوده است.

شلیک تیر هشدار به شناور آلپاین اترنتی بیش از دو هفته پس از آن رخ داد که ایران کشتی مرسک تیگریس را بر سر پرونده‌ای مالی توقیف کرد. آن کشتی بعد از چند روز آزاد شد.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که نیروهای ایرانی چند روز پیش از توقیف آن حادثه، در اطراف یک کشتی آمریکایی به شکلی "تحریک آمیز" حرکت کرده بودند.