جان کری: توافق با ایران پیام مثبتی برای کره شمالی می‌فرستد

حق نشر عکس AP

جان کری، وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران و رسیدن به توافق نهایی، حامل "پیامی مثبت" برای کره شمالی باشد تا این کشور هم مذاکره بر سر برنامه هسته‌ایش را از سر بگیرد.

آقای کری در نشست خبری مشترک با همتای چینی‌اش در پکن گفت توافق با ایران به کره شمالی نشان خواهد داد که چطور "وضع اقتصادتان می‌تواند بهتر شود، کشورتان می‌تواند بهتر عمل کند، و شما می‌توانید جایگاه بهتری در سطح بین‌المللی داشته باشید".

او چنین وضعیتی را مشروط به کنار گذاشتن برنامه تسلیحاتی هسته‌ای دانست و گفت که مطمئن نیست که آیا کره شمالی آماده دریافت چنین پیامی هست یا نه.

مذاکرات شش جانبه کره شمالی بر سر برنامه هسته‌ای این کشور در سال ۲۰۰۳ و تقریبا هم‌زمان با گفت‌وگوهای اولیه ایران و غرب آغاز شد.

اما این مذاکرات (با شرکت آمریکا، چین، روسیه، ژاپن، کره شمالی و کره جنوبی) بارها به تعلیق در آمد و در نهایت نتوانست مانع از دستیابی کره شمالی به سلاح هسته‌ای شود.

این کشور اولین سلاح اتمی خود را در سال ۲۰۰۶ آزمایش کرد.

پایان مذاکرات وین

حق نشر عکس ISNA
Image caption عباس عراقچی می‌گوید اختلاف‌های دو طرف هم در موارد جزئی و هم در کلیات هنوز زیاد است

ابراز امیدواری آقای کری به رسیدن با توافق جامع با ایران در حالی صورت می‌گیرد که نمایندگان ایران و کشورهای ۱+۵ در حال تهیه پیش‌نویش چنین توافقی هستند. مهلت رسیدن به توافق نهایی با ایران آخر ماه ژوئن (نهم تیر) به پایان می‌رسد.

دور سوم مذاکرات برای نگارش متن توافق جامع، دیشب (جمعه ۲۵ اردیبهشت) در وین به پایان رسید و قرار است دور بعدی از روز چهارشنبه آینده، ۳۰ اردیبهشت در همین شهر از سر گرفته شود.

عباس عراقچی، مسئول هیئت ایرانی در این مذاکرات روز پنج‌شنبه گذشته گفت اختلافات طرفین هم در موارد جزئی و هم در موارد کلی‌ زیاد است و " کار به این زودی حل نمی‌شود."

هر چند که او تاکید کرد که اگر "خواست و اراده قوی وجود داشته باشد، توافق نهایی به احتمال بسیار قوی تا پیش از ضرب الاجل دست‌یافتنی خواهد بود".

آقای عراقچی پیش‌بینی کرده که تا یک یا دو هفته دیگر پیش‌نویسی اولیه از متن توافق جامع تهیه شود و به دست وزیران خارجه برسد.

مطالب مرتبط