ولایتی: اتهام‌های مطرح شده علیه ایران در بمبگذاری آرژانتین دروغ است

حق نشر عکس ISNA
Image caption به دنبال بمبگذاری مرکز یهودیان، یک دادگاه آرژانتینی برای شماری از مقام‌های بلندپایه ایران از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ولایتی حکم جلب صادر کرد

علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه پیشین ایران و مشاور امور بین‌الملل آیت‌ الله علی خامنه‌ای، مشارکت کشورش در بمبگذاری مرکز یهودیان در آرژانتین را تکذیب کرده است.

بمبگذاری در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ منجر به مرگ ۸۵ نفر و زخمی شدن حداقل ۱۵۰ نفر شد.

ایران و حزب‌الله لبنان مدت‌هاست که متهمان اصلی این بمب‌گذاری هستند. ایران همواره دخالت خود در این بمبگذاری را تکذیب کرده است.

یک دادگاه آرژانتینی در ارتباط با این بمب‌گذاری، برای شماری از مقام‌های بلندپایه ایران از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس‌جمهوری وقت ایران) و علی اکبر ولایتی (وزیر امور خارجه وقت) حکم جلب صادر کرد.

آقای ولایتی در مصاحبه با شبکه خبری C5N آرژانتین، اتهام‌های مطرح شده علیه ایران را بی‌پایه و اساس، اشتباه و دروغ خواند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در سال ۱۹۹۴ در انفجار مرکز فرهنگی یهودیان در مرکز بوئنوس‌آیرس ۸۵ نفر کشته شدند و ساختمان هفت طبقه این مرکز فروریخت

این شبکه خبری در کنار مصاحبه با آقای ولایتی، گفت‌و‌گویی با محسن ربانی، رایزن فرهنگی سابق ایران در آرژانتین پخش کرد که در آن نیز آقای ربانی دخالت ایران در بمبگذاری بوئنوس آیرس را رد کرد.

پرونده بمبگذاری آمیا پس از مرگ آلبرتو نیسمان، دادستان این پرونده بار دیگر در رسانه‌ها به طور گسترده مطرح شده است.

آقای نیسمان ساعاتی پیش از آن که اسناد و مدارکی علیه کریستینا فرناندز د کرشنر، رئیس‌جمهوری آرژانتین را به مجلس این کشور ارائه کند، با شلیک گلوله به سرش کشته شد.

بر اساس گزارشی که آقای نیسمان تهیه کرده بود، مقام‌های بلندپایه آرژانتین سعی می‌کرده‌اند در ازای معاملات تجاری کلان، جمهوری اسلامی ایران را از اتهام دست‌داشتن در این بمب‌گذاری تبرئه کنند.

اخیرا دادگاه تجدیدنظر در آرژانتین، پرونده ادعاهای مطرح شده علیه خانم کرشنر را مختومه اعلام کرد.

مطالب مرتبط