وزارت امور خارجه ایران: در جریان سفر هیات طالبان به ایران نیستیم

حق نشر عکس AFP
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که این وزارتخانه در جریان سفر هیات طالبان به ایران نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از سفر یک هیات طالبان به ایران ابراز بی‌اطلاعی کرد.

این در حالی است که سخنگوی گروه طالبان در توییتر خود سفر هیات طالبان به ایران را تائید کرده است.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری خود که امروز چهارشنبه، سی اردیبهشت در تهران برگزار شد، گفت "در جریان سفر هیات طالبان به ایران نیستیم و باید پیگیری شود که منابعی که خبر را منتشر کرده‌اند، با چه اطلاعاتی و مسئولیتی این خبر را منتشر کرده‌اند."

روز گذشته خبرگزاری تسنیم که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نزدیک است، در یک خبر اختصاصی نوشت که هیات طالبان متشکل از اعضای "دفتر سیاسی" این گروه در قطر اخیرا به ایران سفر کرده است.

این خبرگزاری نوشت که ریاست این هیات را طیب آغا، مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر به عهده داشته است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان هم در توییتر خود تائید کرده که هیاتی از دفتر سیاسی این گروه به رهبری طیب آغا از ایران دیدار و با مقامات ایرانی درباره مسایل افغانستان، منطقه و جهان اسلام تبادل نظر کرده است.

به نوشته او این هیات همچنین درباره سرنوشت مهاجران افغان در ایران نیز گفت‌و‌گو کرده است.

آقای مجاهد تاکید کرده که گروه طالبان در زمان‌های متعدد به کشورهای مختلف سفر داشته و از سفر هیات این گروه به کشورهای چین، ژاپن و فرانسه یاد کرده است.

به جز سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران هم از سفر هیات طالبان ابراز بی‌خبری کرده و گفته است: "از این موضوع بی‌خبرم، این موضوع با عقل جور در نمی‌آید و به هر ترتیب این موضوع را تائید نمی‌کنم".

خبرگزاری تسنیم گفته بود که هیات طالبان در سفر به تهران با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران در باره مسایل منطقه‌ و مسایل مربوط به مهاجران گفت‌و‌گو کرده است.

به نوشته این خبرگزاری، طالبان دو بار دیگر نیز "به منظور دیدار با مقامات امنیتی ایران و همچنین شرکت کنفرانس بین‌المللی بیداری اسلامی به ایران سفر کرده بودند."

روابط ایران با طالبان زمانی‌که آنها در افغانستان قدرت داشتند، پر تنش بود و این تنش در پی کشته شدن دپلمات‌های ایرانی در شمال افغانستان در سال ۱۹۹۸ پس از تصرف این شهر از سوی طالبان، به اوج رسید.

مطالب مرتبط